Gmina Międzyrzec Podlaski: Wypromowali rogoźnickie pisanki

  • 29.04.2021, 12:00
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Międzyrzec Podlaski: Wypromowali rogoźnickie pisanki
Ich pisanki zostały docenione w powiecie bialskim, a potem w województwie lubelskim. Są piękne, oryginalne i starannie wykonane. Rodzeństwo, Wojciech i Alicja Tymoszuk z Rogoźnicy wzięli udział w dwóch poważnych konkursach związanych z wielkanocnymi tradycjami i znaleźli się w gronie laureatów. 

Oboje uczą się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy, Wojciech w klasie V, a Alicja w kasie II. Lubią zajęcia plastyczne i chętnie biorą udział w różnych szkolnych konkursach. W tym roku chłopiec zajął I miejsce w kategorii pisanki współczesnej - praca indywidualna w VII Powiatowym Przeglądzie Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce. Jego pisanka oczarowała komisję konkursową, gdyż została wykonana w oryginalny sposób.

– Wojtek wpadł na pomysł, aby do wykonania pisanki wykorzystać kredki. Mieliśmy w domu kredki, które nie pisały i pocięliśmy je na centymetrowe elementy. Następnie syn przyklejał je do styropianowej formy – opowiada mama dzieci Agnieszka Tymoszuk. A chłopak dodaje, że tak wykonana pisanka miała nierówną powierzchnię. – Trzeba było ją oszlifować. A potem pokryć żywicą epoksydową, aby kredkom nadać połysk. Największą trudnością było wykonanie podstawy. Taka sama pisanka pojechała na konkurs do Lublina. Różniła się jedynie podstawą, która została wykonana również z kredek. Prace zajęły nam 3 dni. Cieszę się, że zostałem doceniony, nie tylko w Sosnówce, ale także w konkursie wojewódzkim w Lublinie – zaznacza Wojciech. Obok niego na liście nagrodzonych znalazła się również siostra Alicja. Dziewczynka wykonała pisankę, obklejając styropianową formę plasteliną. W ten sposób powstała pisanka z motywami kwiatowymi i zajączkiem wielkanocnym. 

Szkoła w Rogoźnicy od lat promuje swoje oryginalne pisanki. Tylko w tym roku w przeglądzie w Sosnówce wzięło udział aż 23 uczniów tej placówki. Oprócz Wojtka, komisja konkursowa doceniła też Artura Osiejuka z klasy IV, który wykonał pisankę barwioną w łuskach cebuli i drapaną metodą tradycyjną i zdobył II miejsce. Niewielu miej uczniów, bo 22 wysłało swe prace na Wojewódzki Konkurs Wielkanocny „Wyobraźnia ukryta w pisance”, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. Łącznie wpłynęło 445 prac z 42 placówek edukacyjnych. Tym bardziej cieszy sukces uczniów rogoźnickiej szkoły, którzy wiedli prym wśród laureatów. A oprócz Wojtka i Alicji Tymoszuków byli to: Bartosz Skolimowski z kl. IV, Artur Samociuk z kl. IV, Lena Łosicka z kl. IV i Patryk Samociuk z przedszkola.

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe