Biała Podlaska: W oczekiwaniu sesji nadzwyczajnej

  • 05.05.2021, 09:22
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: W oczekiwaniu sesji nadzwyczajnej Joanna Danielewicz
Jeszcze kilkanaście dni temu radni Zjednoczonej Prawicy informowali, że oczekują od prezydenta wyjaśnień w sprawie zatrzymania miejskiego urzędnika przez CBA i postawienia mu zarzutów. Gdy tydzień temu prezydent takie spotkanie dla radnych zorganizował, krzesła Zjednoczonej Prawicy świeciły pustkami. W biurze rady miasta pojawił się natomiast wniosek tego klubu o zwołanie sesji nadzwyczajnej.

Jak już od ponad tygodnia wiadomo, że dochodzenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracownika urzędu miasta w Białej Podlaskiej oraz dwóch z urzędu gminy w Białej Podlaskiej, w związku z prowadzonymi przetargami.

Śledczy ustalili, że urzędnicy przekazywali przedsiębiorcom informacje poufne, dotyczące planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, w tym przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych czy ścieżek rowerowych.

6 przetargów w mieście

Jak podaje CBA, urzędnicy faworyzując oferentów mieli uzgadniać z nimi opis przedmiotu zamówienia, kwotę przeznaczoną na realizację inwestycji oraz wymagania związane z planowanymi zadaniami, stawiając ich w uprzywilejowanej pozycji względem innych potencjalnych wykonawców. Działali tym samym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez firmy, które dzięki temu wygrywały przetargi.

Wśród urzędników, którzy taki proceder zdaniem CBA mieli realizować, jest jeden z inspektorów wydziału inwestycji w bialskim magistracie. - Władysławowi S.  zarzuca się nieprawidłowości przy sześciu przetargach, podczas gdy pozostali dwaj panowie mają po jednym. Z tego wiec względu, skala tych uchybień jest z naszego punktu widzenia bardzo szeroka, przy tych incydentalnych, powiedzmy zarzutach wobec pozostałej dwójki – wyjaśniał na łamach Słowa Podlasia Jacek Drabarek, zastępca prokuratora okręgowego w Lublinie i kierownik bialskiego ośrodka zamiejscowego tej prokuratury.

Spotkanie z prezydentem

Dzień po tym, jak CBA wydało komunikat w sprawie działań w urzędach na terenie miasta i gminy, radni miejscy ZP zorganizowali konferencję prasową. – Chcielibyśmy się spotkać z panem prezydentem i zadać konkretne pytania – stwierdził szef klubu ZP, Dariusz Litwiniuk. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 4 maja

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe