Na biwak do lasu. Ruszył nowy projekt Lasów Państwowych

  • 07.05.2021, 07:45
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Na biwak do lasu. Ruszył nowy projekt Lasów Państwowych pixabay.com
„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu od początku maja Lasy Państwowe udostępniły do wypoczynku ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach, w tym również tych w naszym regionie. Oczywiście, aby skorzystać z takiej możliwości należy przestrzegać regulaminu i zasady „3Z”.

Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie w wyznaczonych strefach dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.

W projekcie biorą udział również nadleśnictwa z naszego regionu. –  Obszar objęty programem wyznaczyliśmy na terenie dwóch sąsiadujących ze sobą leśnictw: Kodeń i Zabłocie. Jest to południowo-wschodnia część nadleśnictwa. Obszar zajmuje cztery kompleksy leśne o łącznej powierzchni ok. 1,5 tys. ha – informuje Małgorzata Bielak, koordynatorka projektu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Chotyłów.

Obszar tej samej wielkości wyznaczono również  w Nadleśnictwie Biała Podlaska, znajduje się on praktycznie w całości na terenie leśnictwa Konstantynów. – Obligatoryjnie trzeba zgłaszać pobyt w grupie większej niż dziewięć osób lub/i dłuższy niż dwie noce. Nadleśnictwo na taki pobyt musi wyrazić zgodę. Zgłoszenia można dokonać poprzez wysłanie maila do nadleśnictwa albo zgłoszenie telefoniczne – wyjaśnia z kolei Łukasz Szubiczuk, koordynator projektu w Nadleśnictwie Biała Podlaska.

Dodaje jednak, że dla własnego bezpieczeństwa lepiej zgłaszać każdy pobyt. – Ktoś może źle się poczuć, zdarzy się jakiś wypadek losowy, zawsze będziemy mogli szybciej zareagować, wiedząc, w jakim miejscu w lesie przebywa dana osoba – tłumaczy leśnik. Wyjaśnia, że na terenie Nadleśnictwa Biała Podlaska są wyznaczone tylko dwa miejsca, w których można rozpalić ognisko. Należy też sprawdzać, gdzie aktualnie są zręby albo prowadzone zabiegi hodowlane, bo na taki teren obowiązuje zakaz wstępu.

Warto pamiętać o zasadzie „3Z”, czyli  „zaplanuj” – sprawdź teren, na jakim chcesz biwakować i regulamin programu oraz mapę zakazów wstępu do lasu; „zanocuj” – pamiętaj, że w wyznaczonych obszarach nie ma dodatkowej infrastruktury i sam musisz o wszystko zadbać oraz „zabierz” – zabierz ze sobą miłe wspomnienia, ale przede wszystkim wszystko to, co zabrałeś ze sobą z domu, w tym śmieci.

– Każdy chętny do spędzenia nocy w lesie powinien zapoznać się z regulaminem dla własnego bezpieczeństwa. Jest on dostępny na stronie internetowej nadleśnictwa w zakładce „Turystyka - Zanocuj w lesie” – podkreśla Małgorzata Bielak. Dodaje, że zasady przebywania w lesie są proste i wynikają z ogólnie funkcjonujących przepisów oraz zasad poszanowania środowiska i drugiej istoty.

Szczegółowy regulamin, najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi na nie, a także wszelkie potrzebne informacje znaleźć można na stronie www.lasy.gov.pl.

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe