Region: Zachwycające hafty i koronki

  • 09.05.2021, 17:08
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Region: Zachwycające hafty i koronki fot. GOK Biała Podlaska
Podsumowano tegoroczną edycję konkursu "Igłą malowane", organizowany już od kilkunastu lat przez Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej. W tym roku w rywalizacji wzięło udział 51 uczestników, którzy zachwycili komisję konkursową starannością wykonania prac i pomysłowością.

W tym roku odbyła się już 13. edycja Konkursu Rękodzieła Artystycznego "Igłą malowane". Przypomnijmy, że celem konkursu jest m.in. podtrzymywanie regionalnych tradycji koronkarskich, pobudzanie inwencji twórczej, promocja technik rękodzielniczych oraz umożliwienie twórcom konfrontacji w zakresie warsztatu i wzornictwa.

Rywalizacja od lat ma charakter otwarty o zasięgu ogólnopolskim. Kategorie konkursowe to: haft płaski, haft krzyżykowy, koronki oraz maskotki-przytulanki w hafcie lub koronce.

W skład komisji konkursowej weszły: Ewa Daniluk – twórczyni ludowa z Białej Podlaskiej, Agnieszka Borodijuk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej oraz Anna Waszkiewicz – instruktor GOK w Białej Podlaskiej. – W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 51 osób, w tym jedna w kategorii do lat 15. Najwięcej prac wpłynęło w kategorii „koronka”, bo było to 20 osób, w kategorii „haft krzyżykowy” prace nadesłało 14 osób, a w „haft płaski” 11 osób. W kategorii „maskotka” wzięło udział 6 osób.  Komisja konkursowa przy wyborze laureatów, oceniała trudność, dokładność oraz estetykę wykonania, jak również zastosowanie dawnych wzorów. Większość prac charakteryzowała się wysokim poziomem wykonania oraz pomysłowością wzorów i technik. Ciekawostką jest udział jednego mężczyzny, co nas bardzo cieszy. W przeszłości oczywiście panowie brali udział i zajmowali nawet pierwsze miejsca – podsumowała tegoroczną edycję konkursu, Alicja Sidoruk, instruktor bialskiego GOK.

Wyniki przedstawiają się następująco. W grupie wiekowej do 15 lat w kategorii „haft krzyżykowy” nadesłano jedno zgłoszenie i tym samym nagroda powędrowała do 12-letniej Nikoli Derkacz z Łukowców. Wśród dorosłych rywalizacja była bardziej zacięta. W kategorii „haft krzyżykowy” I miejsce zajęła Elżbieta Harwacka z Radomia; dwa II miejsca przyznano Joannie Mikulskiej z Potworowa i Arturowi Karolakowi z Kalisza. Przyznano również dwa III miejsca – Małgorzacie Kołpak z Woli Dubowskiej oraz Justynie Szymanek z Brzozowej Gaci. Wyróżniona została Zofia Zalewska z Rakowisk.

W kategorii „haft płaski” zwyciężyła Zofia Kaliszuk z Janowa Podlaskiego, II miejsce zajęła Elżbieta Bargieł z Przyszowa, a III miejsce – Wiktoria Derkacz z Łukowców. Wyróżnienie powędrowało do Joanny Chałabis z Konstantynowa.

W kategorii „koronka” przyznano dwa I miejsca. Zajęły je Elżbieta Samek z Jakówek  (gm. Janów Podlaski) oraz Małgorzata Niewiadomska z Białej Podlaskiej. Na drugim stopniu podium stanęła Helena Koryńska z Dokudowa Drugiego, a III miejsce zajęła Elżbieta Koryńska z Dokudowa Drugiego. W tej kategorii wyróżnione zostały również prace Bożeny Leszczuk z Tłuśćca i Kingi Cięciwy z Marcinkowic.

 Najpiękniejsze maskotki stworzyły natomiast: Danuta Bandzerewicz z Dokudowa, która zajęła I miejsce; Wiesława Kopaczuk z Komarna – II miejsce oraz Iza Piekarzewska-Kochańska z Zakalinek – III miejsce. Wyróżnienie trafiło do Katarzyny Chomiuk-Kopaczuk z Jakówek.

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy. Wszystkie prace można podziwiać na wystawie online, dostępnej na kanale YouTube bialskiego GOK oraz facebookowym profilu ośrodka kultury.

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe