Gmina Wohyń: Bezwola i Ossowa znikają z oświatowej mapy

  • 11.05.2021, 09:08
  • Joanna Danielewicz
Gmina Wohyń: Bezwola i Ossowa znikają z oświatowej mapy fot. Szkoła Podstawowa w Bezwoli/Facebook
Pod koniec kwietnia radni ostatecznie zdecydowali o likwidacji dwóch podstawówek w gminie. Z końcem sierpnia zakończy się historia działalności szkół w Ossowie i Bezwoli. Za taką decyzją było 10 na 15 radnych.

Z końcem marca radni przegłosowali projekty uchwał, które ostatecznie zatwierdzali po zaopiniowaniu ich przez związki zawodowe szkół, które gmina planuje zlikwidować. Na zamknięcie podstawówek w Bezwoli i Ossowie zgodę wyraziło wcześniej Lubelskie Kuratorium Oświaty.

Kuratorium na tak, związki zawodowe podzielone
W uzasadnieniu decyzji kuratorium, w przypadku obu szkół przytoczono te same argumenty. Kuratorium uznało, że: „(...) Najbardziej efektywnym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest likwidacja (…) Proponowana reorganizacja wpłynie na poprawę warunków kształcenia, gdyż uczniowie (…) nie będą uczyć się w klasach łączonych. (…) Przeniesienie uczniów do szkoły w Wohyniu spowoduje, iż będą uczyć się w lepszych warunkach lokalowych (…). Zwiększenie liczebności klasowej grupy rówieśniczej, do której będą przynależeć, pozytywnie wpłynie na rozwój osobowy, oraz będzie sprzyjać właściwej socjalizacji.(...)”. Kuratorium zauważyło, że prowadzenie przez gminę 4 podstawówek z oddziałami przedszkolnymi, dwóch Zespołów Szkół i czterech zespołów wychowania przedszkolnego świadczy o tym, że samorząd wykonuje zadanie zapewnienia kształcenia swoim młodym mieszkańcom należycie, ale taka sieć szkół w znacznej mierze obciąża finansowo tak mały samorząd, jakim jest gmina Wohyń. (...)

Cały artykuł przeczytacie w radzyńskim wydaniu Słowa Podlasia z 11 maja

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe