Strażacy na ratunek kotom. Sprawdź, kiedy ich wezwać

  • 12.05.2021, 11:45
  • (pc)
Strażacy na ratunek kotom. Sprawdź, kiedy ich wezwać fot. www.pixabay.com/poglądowe
Strażacy nie tylko na co dzień dbają o bezpieczeństwo ludzi, ale również pomagają zwierzakom. Zdarza się, że dostają zgłoszenia z apelami ludzi: „Kot wszedł na drzewo i nie potrafi zejść!”. Podejmują, więc i takie interwencje. Radzą również, kiedy rzeczywiście ich pomoc będzie niezbędna oraz co zrobić, by nie zaszkodzić kociemu pupilowi, który utknął na drzewie.

Od czasu do czasu straż pożarna odbiera zgłoszenia z rozpaczliwymi apelami ludzi: „Kot wszedł na drzewo i nie potrafi zejść!”. Strażacy przeważnie szybko reagują. O ile nie mają poważniejszych zgłoszeń do wypadków czy pożarów w tym samym czasie.

Tak było ostatnio w przypadku dwóch telefonów. Obydwa koty siedziały na drzewie. Jeden, jak się później okazało, sam zszedł. Drugi wymagał interwencji strażaków.  W miejscowości Ossówka kot znajdował się na szczycie korony drzewa i nie mógł samodzielnie go opuścić. - Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu działań oraz podjęciu kota z korony drzew przy pomocy drabiny przenośnej oraz podnośnika mechanicznego SHD 23. Kot został przekazany pod opiekę właścicielowi. W działaniach brały udział dwa zastępy JRG Biała Podlaska - relacjonują funkcjonariusze KM PSP w Białej Podlaskiej.

Radzą też, kiedy rzeczywiście ich pomoc jest w takich sytuacjach niezbędna oraz co zrobić, by nie zaszkodzić kociemu pupilowi, który utknął na drzewie. 

Czego nie robić!

Nie wolno straszyć kota, który siedzi na drzewie.
Nie próbuj pryskać go wodą. Przestraszony kot prędzej wejdzie jeszcze wyżej lub zeskoczy, co bardziej mu zagrozi.
Nie należy przycinać pazurów kotom wychodzącym – służą im do obrony, a także ułatwiają zejście z wysokości.

Co możemy zrobić?

Zadbać o spokój i ciszę.
Poprosić właścicieli psów o to, by oddalili się od drzewa, na którym utknął kot.
Poprosić gapiów, by odeszli spod drzewa i oddalili się do swoich spraw.
Namawiać kota łagodnym głosem do zejścia. Pokazywać mu najprostszą drogę, wabić przysmakami.
Dobrze jest podstawić drabinę lub długą deskę – po ukośnej powierzchni łatwiej będzie zwierzęciu zejść.
Kiedy dzwonić po Straż Pożarną?

Czas, jaki upłynął od momentu zauważenia kota na drzewie do momentu wezwania straży pożarnej, powinien wynosić około 12 godzin lub nawet więcej. Większość zwierzaków sama potrafi w końcu zejść na ziemię.

- Czasem warto poczekać do nocy albo następnego dnia i jeśli przez ten czas kot nie zejdzie, już bez wahania powiadomić strażaków.  Jeśli jednak mamy podejrzenia, że zwierzę jest  lub chore, ranne wtedy jak najbardziej skorzystajmy z numeru alarmowego. Pamiętajmy, żeby na miejscu był właściciel kota, żeby strażacy mogli go mu przekazać - przekazują strażacy.

(pc)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe