Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Dubowie

  • 12.05.2021, 14:48
  • (jlk)
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Dubowie fot. Justyna Lesiuk-Klujewska
To pierwsza tego typu placówka w powiecie i druga w Polsce. Jedna z kluczowych inwestycji w obecnej kadencji wójta Jerzego Czyżewskiego. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Dubowie zostało otwarte 19 lutego 2021 roku. Jego utworzenie było odpowiedzią na potrzeby mieszkańców gminy Łomazy.

– Budynek Centrum został przebudowany po dawnej szkole podstawowej, której budowę rozpoczęto jeszcze przed II wojną światową a dokończono w latach 40-tych. Od kilku lat obiekt był niewykorzystany. Obecnie jest pozbawiony barier architektonicznych. Pokoje są w pełni wyposażone i dostosowane do potrzeb 20 osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym, w tym 18 do pobytu dziennego i 2 osób całodobowego. Pomieszczenia Centrum wyposażono w system monitorująco-alarmowy oraz przyzywowy, a także niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, pomocniczy, codziennego użytku, sprzęt gospodarstwa domowego i wypoczynkowy. Na zewnątrz znajduje się siłownia wraz altaną i ławkami – opowiada wójt Jerzy Czyżewski.

Celem Centrum jest przede wszystkim stworzenie warunków niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych, poprawa jakości życia uczestników w ich środowisku lokalnym. Zapewnienie im opieki oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, włączenie ich do społeczności lokalnych, odciążenie faktycznych opiekunów. Uczestnikom w ramach projektu zapewniono transport do Centrum oraz wyżywienie podczas pobytu. Pierwsi podopieczni pojawili się w progach „domu” już 1 marca 2021 r. Uczestniczą w wielu ciekawych zajęciach i warsztatach. Mają zapewnioną opiekę przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin. – Naszym celem było stworzenie drugiego domu osobom niepełnosprawnym i dokładamy wszelkich starań, by nasi podopieczni czuli się tu bezpiecznie, a ich rodziny odciążone od codziennej opieki – zaznacza kierownik placówki Barbara Gromadzka.

Koszt przystosowania, czyli przebudowy, remontu wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu Centrum wyniósł 2 036 592,35 zł, w tym 1 525 943,66 zł w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a 510 648,69 zł stanowią środki własne pozyskane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Uzyskana dotacja w całości pokryła koszty utworzenia Centrum. Planuje się, że roczny koszt utrzymania COM wyniesie ok 850 640 złotych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Wykonawcą inwestycji przebudowy i zagospodarowania terenu był Zakład Stolarsko-Budowlany Zdzisław Serhej w Łomazach, a wyposażenie zostało dostarczone przez firmę Emlar Anna Karnas z Błażowej. Projekt przebudowy został wykonany przez MDM – Biuro Projektów i Wycen Majątkowych z Piszczaca, a nadzór nad inwestycją pełniła firma Investcom Sp. z o.o. z Białej Podlaskiej.

Centrum Opiekuńczo–Mieszkalne w Dubowie – gmina Łomazy SMS O TREŚCI SPIS.1 NA NUMER 73601 (3zł+VAT = 1 głos) lub 7643 (6 zł+VAT = 3 głosy) lub 79567 (9zł+VAT = 5 głosów)

 

(jlk)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe