Gmina Wisznice: Dzięki nim las jest znów czysty

  • 23.05.2021, 12:41
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Wisznice: Dzięki nim las jest znów czysty fot. Łukasz Jaszczuk
Nie bali się zimna ani deszczu. Spędzili kilka godzin w kompleksie leśnym, zbierając śmieci. Wszystko w trosce o Ziemię i swoją małą ojczyznę. Około 12 dorosłych i 6 dzieci z Lubelskiej Grupy Historycznej im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny oraz gminy Wisznice wzięło udział w akcji „Rodzinne sprzątanie lasu Horyce”. 

Las Horyce położony jest między Bordziłówką, Curynem, Rowinami, a Wisznicami. - Pierwsza akcja odbyła się w 2019 r. W zeszłym roku ze względu na pandemię nie było sprzątania grupowego. Jedynie każdy z nas we własnym zakresie poświęcił trochę czasu i uprzątną jakiś teren. W tym roku akcję zaplanowaliśmy na 1 maja. Ale z przyczyn losowych kilka mocno zaangażowanych osób nie mogło w niej uczestniczyć. Dlatego mała grupa z Łukaszem Jaszczukiem, Grzegorzem Waszczukiem oraz Tomaszem Szajewskim na czele zrobiła rozeznanie w terenie, gdzie należy się udać, i zebrała 2 przyczepki odpadów – opowiada współorganizator przedsięwzięcia Rafał Jaszczuk. A Tomasz Szajewski dodaje, że tego dnia zebrali dwie pełne przyczepki różnego rodzaju śmieci. Było to szkło, plastik, opony, itp.

Do sprzątania w większym gronie doszło 8 maja. W akcji wzięło udział ok. 12 dorosłych i 6 dzieci. Byli to członkowie Lubelskiej Grupy Historycznej im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny oraz mieszkańcy gminy Wisznice – Trudno mi powiedzieć jaki obszar, ale myślę że ok. 20-30 ha. Zebraliśmy przyczepę śmieci. Głównie butelki, plastiki, puszki, opony. Jedno z miejsc, które zawierało bardzo stare śmieci i nie było możliwości ich zebrać zostało zasypane ziemią. Sprzątaliśmy kilka godzin. Na koniec rozpaliliśmy ognisko, a najmłodsi otrzymali dyplomy i upominki – zaznacza pan Rafał.

W akcji wzięli też udział Kamila i Łukasz Jaszczuk wraz z córeczką Marysią. – Las jest położony w pobliżu naszego domu  Bardzo często chodzimy tam na spacery, jesienią na grzyby. Niestety widzimy też leżące w nim  śmieci. Dlatego mój mąż wraz ze znajomymi zorganizowali taka akcję. Przyznam szczerze, że bardzo chętnie wzięłam w niej udział, bo każda para rąk była przydatna – podkreśla Kamila Jaszczuk. Organizatorzy przedsięwzięcia zapowiadają, że będą kontynuować akcje sprzątania regionu w kolejnych latach.

Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny formalnie powstała w 2019 r., ale już od 2015 r. organizuje w gminie Wisznice różne uroczystości, w tym Bieg Tropem Wilczym oraz zlot grup historyczno-patriotycznych. W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych bierze udział w uroczystościach patriotycznych, w rajdach upamiętniających bohaterów podziemia niepodległościowego, jak cc mjr. Hieronim Dekutowski ps. Zapora, sierż. Józef Franczak ps. Laluś itp. Współpracuje z wieloma grupami i stowarzyszeniami o charakterze historycznym. W październiku we Włodawie planuje zorganizować I Rajd Jastrzębia i Żelaznego oraz ich podkomendnych, połączony z uroczystościami w 70. rocznicę śmieci ppor. Edwarda Edmunda Taraszkiewicza ps. Żelazny. Grupa prowadzi także profil na Facebooku "Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny", na którym szerzy wiedzę historyczną i patriotyczne postawy wśród młodzieży i dzieci.

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe