Biała Podlaska: Upamiętnią podlaskich lotników

  • 01.06.2021, 08:25
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Upamiętnią podlaskich lotników fot. archiwum Jerzego Trudzika
Odsłonięcie muralu i otwarcie obelisku oraz sali tradycji lotniczej południowego Podlasia poświęconych bialskim lotnikom planowane jest na 12 września. W izbie pamięci znajdą się przedmioty upamiętniające Podlaską Wytwórnię Samolotów oraz 61. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy.

- Mamy dużo eksponatów, które są spuścizną po 61. Lotniczym Pułku Szkolno-Bojowym, to puchary, zdjęcia, dokumenty. Część izby pamięci będzie poświęcona Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Fabryka od momentu otworzenia w 1923 r., do wybuchu II wojny światowej wyprodukowała ok. 1500 samolotów. Będzie też przedstawiony okres powojenny. Do 2001 r. w 61. Lotniczym Pułku Szkoleniowo-Bojowym wyszkoliliśmy ok. 1000 lotników przez kilkanaście lat. Na samolotach odrzutowych wykonywaliśmy rocznie 9-10 tys. godzin lotów. Stąd jest, co upamiętnić – mówi radny ppłk pil. Franciszek Ostrowski należący do oddziału Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Dodaje, że jest też wiele osób, które chciałby przekazać prywatne pamiątki do izby pamięci.

– Chciałbym podziękować przedsiębiorcom Stanisławowi Romaniukowi i Edwardowi Tomaszukowi, za ich wsparcie w utworzeniu sali tradycji lotniczej – zaznacza ppłk pil.  Franciszek Ostrowski. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 1 czerwca

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe