Biała Podlaska: O ile wzrosną opłaty za wodę i ścieki?

  • 01.06.2021, 08:37
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: O ile wzrosną opłaty za wodę i ścieki? pexels.com/poglądowe
23 maja minął termin trwałości taryf za wodę i ścieki, ustalonych w 2018 na trzy kolejne lata. Bialski Wod-Kan czeka na opinię Wód Polskich w sprawie nowych taryf. Słowo Podlasia wie, o jakie podwyżki zawnioskowała bialska spółka miejska.

Ostatni raz Wody Polskie zatwierdzały wniosek Wod-Kan o podniesienie taryfy opłat za zaopatrzenie w wodę i odprowadzania ścieków w kwietniu 2018 roku. Wówczas zapadły decyzje co do stawek na 3 kolejne lata. W każdym roku ceny były wyższe.

W pierwszym roku obowiązywania taryf za wodę mieszkańcy prywatni płacili 2,34 zł\m sześc., a za odbiór ścieków 4,22 zł\m sześc. Rok później za wodę stawka wynosiła 2,41 zł\m sześc. a za ścieki 4,42 zł\m. sześc. W ostatnim roku obowiązywania zatwierdzonej taryfy opłaty za wodę wynoszą 2,46 zł\m. sześc. a za ścieki 4,60 zł\m. sześc. Wszystkie stawki podaliśmy z VAT. Ta taryfa obowiązuje do 23 maja.

 

Pierwszy wniosek nie przeszedł

Na początku tego roku rzecznik UM w Białej Podlaskiej, Gabriela Kuc-Stefaniuk zapewniała, że prezydent zlecił zarządowi spółki analizę wniosku przygotowywanego przez Wod-Kan na kolejne trzy lata, tak, aby nie naruszając rentowności spółki i uszanował interesy mieszkańców.

Bialska spółka miejska Wod-Kan propozycję cen skierowała do Wód Polskich 22 stycznia. Wynikało z niej, że już w tym roku za wodę mieszkańcy Białej mieliby zapłacić 45,18 proc. więcej niż dotychczas (3,31 zł za m sześc.), natomiast w trzecim roku obowiązywała by taryfa wyższa od obecnej o 57,46 proc. (3,59 zł m sześc.). Ścieki, za które bialczanie płacą obecnie 4,60 zł z VAT, po podwyżce w pierwszym roku miałyby kosztować o 55,63 proc. więcej, a w trzecim roku obowiązywania nowych opłat – o 84,98 proc. więcej na m. sześc. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 1 czerwca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe