Biała Podlaska: O kształceniu zawodowym 

  • 04.06.2021, 08:31
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: O kształceniu zawodowym  fot. archiwum PSW im. Jana Pawła II Uczestnicy skupili się na zagadnieniach takich jak: wychowanie i nauczanie z uwzględnieniem różnych etapów rozwoju człowieka czy relacjach między procesem kształcenia a potrzebami edukacyjnymi
Zakład Pedagogiki przy Państwowej Szkole Wyższej im. Jana Pawła II we współpracy z Kuratorium Oświaty w Lublinie zorganizował międzynarodową konferencję zdalną poświęconą nauczaniu papieża Polaka. 

Wydarzenie poświęcone była tematyce kształcenia zawodowego, w kontekście nauczania Jana Pawła II, dla którego takie aspekty jak zawód, praca, edukacja były przedmiotem zainteresowania. Chociażby dlatego, że zanim został papieżem wykładał jako nauczyciel akademicki, pracował też jako robotnik fizyczny i poświęcił tej problematyce wiele encyklik i innych dokumentów.

- Konferencja skupiła wokół siebie przedstawicieli wielu uczelni, w tym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie, a także Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i innych ośrodków, m.in. ze Słowacji, z Czech i Hiszpanii – mówi dr Dawid Błaszczak, dziekan Zakład Pedagogiki PSW. 

Uczestnicy skupili się na zagadnieniach takich jak: wychowanie i nauczanie z uwzględnieniem różnych etapów rozwoju człowieka, relacjach między procesem kształcenia a potrzebami edukacyjnymi, problematyką pracy w nauczaniu Jana Pawła II, wychowaniu patriotycznym. - Ponadto dyskutowano o znaczeniu wartości chrześcijańskich w wychowaniu dzieci w środowiskach miejskich i wiejskich. Poruszono też temat kształcenia zawodowego w systemach edukacji w różnych krajach, a także funkcji pełnionej przez nauczyciela - dodaje Dawid Błaszczak. 

W spotkaniu wzięło udział około czterdziestu prelegentów a odbyło się pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Konferencja była dwudniowa i została przeprowadzona online. - Podobne odbywały się już wcześniej, gdyż nauczanie Jana Pawła II jest niewyczerpanym źródłem inspiracji do prowadzenia analiz i badań, dotyczących aspektów, o których wcześniej wspomniałem – przypomina dziekan. 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe