Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:10
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Biała Podlaska: Żołnierze ewakuowali muzeum [ZDJĘCIA]

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzali ewakuację eksponatów z Muzeum Południowego Podlasia. Działania odbyły się w ramach trwającego szkolenia Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem DRAGON-21.
Biała Podlaska: Żołnierze ewakuowali muzeum [ZDJĘCIA]

Autor: fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

- Dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej to już kolejne wspólne ćwiczenia z wojskami operacyjnymi. Dotychczas terytorialsi z Lubelszczyzny uczestniczyli, m.in. w ćwiczeniach ANAKONDA-18, DRAGON-19 oraz operacji PALISADA-19 – mówi kpt. Damian Stanula oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dodaje, że w tegorocznym ćwiczeniu DRAGON biorą udział żołnierze trzech wschodnich brygad: lubelskiej, podlaskiej oraz warmińsko-mazurskiej – łącznie ponad pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, z czego tylko ok. trzydziestu to żołnierze zawodowi.

- Pozostali to ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową. Terytorialsi będą prowadzić działania w ramach osłony strategicznej państwa we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, strażą graniczną oraz organami administracji publicznej wyjaśnia. Wskazuje, że jednym z epizodów ćwiczenia DRAGON-21 była ewakuacja dóbr kultury z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.  - Do tego zadania 6 czerwca, została skierowana grupa żołnierzy z 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty oraz 24 chełmskiego batalionu lekkiej piechoty. Ich zadanie polegało na zaplanowaniu, organizacji i dowodzeniu ewakuacji eksponatów muzealnych, we współdziałaniu z organizacjami proobronnymi. Innym ważnym zadaniem była ochrona i utrzymanie drożności dróg przemieszczania pododdziałów 18 Dywizji Zmechanizowanej, w tym zabezpieczenie przemarszu na obiektach infrastruktury krytycznej tj. na mostach i wiaduktach – tłumaczy oficer prasowy. 

Zadania, jakie realizują żołnierze WOT podczas ćwiczenia DRAGON-21 są wynikiem terytorialnego charakteru formacji oraz jednego z celów WOT, jakim jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi. - Poszczególne zespoły lekkiej piechoty operują w swoich stałych rejonach odpowiedzialności, wspierając przemieszczenie jednostek wojsk operacyjnych oraz ich wprowadzanie w rejony działań. Inne oddziały realizują zadania maskowania, czy też ubezpieczenia przepraw rzecznych, monitorowania kanałów, przesmyków rzecznych i linii brzegowej. Ważnym zadaniem do przećwiczenia jest także ochrona i kontrola infrastruktury, oraz ochranianie i utrzymanie drożności kluczowych linii komunikacyjnych. Bardzo ważnym elementem jest również wsparcie administracji publicznej w działaniach takich jak, ewakuacja dóbr kultury, ludności, czy wyznaczonych urzędów z rejonów zagrożonych – zauważa kpt. Damian Stanula.

Informuje też, że żołnierze WOT dysponują typowym uzbrojeniem pododdziałów lekkiej piechoty. - Wśród blisko 90 jednostek sprzętowych wykorzystywanych podczas ćwiczenia przez żołnierzy WOT będą pojazdy ciężarowo-terenowe, pojazdy typu quad, motocykle, samochody terenowe. Ważnym elementem są działania z wykorzystaniem sprzętu do działań przeciwkryzysowych takich jak, maszty oświetleniowe, drony FlyEye, agregaty prądotwórcze - wymienia. 

Przekazuje również, że ćwiczenie DRAGON-21 analizuje także sprawne przechodzenie oddziałów WOT w podporządkowanie na czas poszczególnych operacji, pod dowódców wojsk operacyjnych działających na danym terenie. - DRAGON-21 jest jednym z kluczowych ćwiczeń na wschodniej flance NATO. W ćwiczeniu biorą udział żołnierze z Polski i z innych państw. Zasadnicza  część manewrów zostanie przeprowadzona w terminie 2-18 czerwca na głównych poligonach, w terenie przygodnym, w powietrzu oraz w cyberprzestrzeni - podkreśla. 

Zaznacza też, że DRAGON to ćwiczenie o charakterze defensywnym, a jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. - Dla żołnierzy WOT jest to priorytetowe ćwiczenie budujące relacje z żołnierzami zawodowymi podległymi generałowi Jarosławowi Mice. Ramię w ramię wszystkie rodzaje sił zbrojnych zdobywają tutaj doświadczenie współdziałania i uzupełniania się na polu walki – informuje kpt. Damian Stanula. 

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. - Formacja obecnie znajduje się w jednym z najbardziej dynamicznych okresów budowy. Ponad 28 tysięcy żołnierzy szkoli się w ramach piętnastu brygad obrony terytorialnej na terenie wszystkich województw. Obecnie w budowie są dwie ostanie z planowanych pierwotnie 17 brygad, a także ze względu na potrzeby sił zbrojnych i ogromne zainteresowanie ochotników służbą w WOT, Minister Obrony Narodowej ogłosił powstanie trzech dodatkowych, obok już istniejących brygad w woj. lubelskim, podkarpackim i mazowieckim – Brygady Stołecznej – mówi kpt. Damian Stanula.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Np procto vitale, żeby daleko nie szukać.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:34Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton Franka
Reklama
Reklama