Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 14:00
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Żołnierze ewakuowali muzeum [ZDJĘCIA]

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzali ewakuację eksponatów z Muzeum Południowego Podlasia. Działania odbyły się w ramach trwającego szkolenia Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem DRAGON-21.
Biała Podlaska: Żołnierze ewakuowali muzeum [ZDJĘCIA]

Autor: fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

- Dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej to już kolejne wspólne ćwiczenia z wojskami operacyjnymi. Dotychczas terytorialsi z Lubelszczyzny uczestniczyli, m.in. w ćwiczeniach ANAKONDA-18, DRAGON-19 oraz operacji PALISADA-19 – mówi kpt. Damian Stanula oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dodaje, że w tegorocznym ćwiczeniu DRAGON biorą udział żołnierze trzech wschodnich brygad: lubelskiej, podlaskiej oraz warmińsko-mazurskiej – łącznie ponad pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, z czego tylko ok. trzydziestu to żołnierze zawodowi.

- Pozostali to ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową. Terytorialsi będą prowadzić działania w ramach osłony strategicznej państwa we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, strażą graniczną oraz organami administracji publicznej wyjaśnia. Wskazuje, że jednym z epizodów ćwiczenia DRAGON-21 była ewakuacja dóbr kultury z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.  - Do tego zadania 6 czerwca, została skierowana grupa żołnierzy z 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty oraz 24 chełmskiego batalionu lekkiej piechoty. Ich zadanie polegało na zaplanowaniu, organizacji i dowodzeniu ewakuacji eksponatów muzealnych, we współdziałaniu z organizacjami proobronnymi. Innym ważnym zadaniem była ochrona i utrzymanie drożności dróg przemieszczania pododdziałów 18 Dywizji Zmechanizowanej, w tym zabezpieczenie przemarszu na obiektach infrastruktury krytycznej tj. na mostach i wiaduktach – tłumaczy oficer prasowy. 

Zadania, jakie realizują żołnierze WOT podczas ćwiczenia DRAGON-21 są wynikiem terytorialnego charakteru formacji oraz jednego z celów WOT, jakim jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi. - Poszczególne zespoły lekkiej piechoty operują w swoich stałych rejonach odpowiedzialności, wspierając przemieszczenie jednostek wojsk operacyjnych oraz ich wprowadzanie w rejony działań. Inne oddziały realizują zadania maskowania, czy też ubezpieczenia przepraw rzecznych, monitorowania kanałów, przesmyków rzecznych i linii brzegowej. Ważnym zadaniem do przećwiczenia jest także ochrona i kontrola infrastruktury, oraz ochranianie i utrzymanie drożności kluczowych linii komunikacyjnych. Bardzo ważnym elementem jest również wsparcie administracji publicznej w działaniach takich jak, ewakuacja dóbr kultury, ludności, czy wyznaczonych urzędów z rejonów zagrożonych – zauważa kpt. Damian Stanula.

Informuje też, że żołnierze WOT dysponują typowym uzbrojeniem pododdziałów lekkiej piechoty. - Wśród blisko 90 jednostek sprzętowych wykorzystywanych podczas ćwiczenia przez żołnierzy WOT będą pojazdy ciężarowo-terenowe, pojazdy typu quad, motocykle, samochody terenowe. Ważnym elementem są działania z wykorzystaniem sprzętu do działań przeciwkryzysowych takich jak, maszty oświetleniowe, drony FlyEye, agregaty prądotwórcze - wymienia. 

Przekazuje również, że ćwiczenie DRAGON-21 analizuje także sprawne przechodzenie oddziałów WOT w podporządkowanie na czas poszczególnych operacji, pod dowódców wojsk operacyjnych działających na danym terenie. - DRAGON-21 jest jednym z kluczowych ćwiczeń na wschodniej flance NATO. W ćwiczeniu biorą udział żołnierze z Polski i z innych państw. Zasadnicza  część manewrów zostanie przeprowadzona w terminie 2-18 czerwca na głównych poligonach, w terenie przygodnym, w powietrzu oraz w cyberprzestrzeni - podkreśla. 

Zaznacza też, że DRAGON to ćwiczenie o charakterze defensywnym, a jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. - Dla żołnierzy WOT jest to priorytetowe ćwiczenie budujące relacje z żołnierzami zawodowymi podległymi generałowi Jarosławowi Mice. Ramię w ramię wszystkie rodzaje sił zbrojnych zdobywają tutaj doświadczenie współdziałania i uzupełniania się na polu walki – informuje kpt. Damian Stanula. 

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. - Formacja obecnie znajduje się w jednym z najbardziej dynamicznych okresów budowy. Ponad 28 tysięcy żołnierzy szkoli się w ramach piętnastu brygad obrony terytorialnej na terenie wszystkich województw. Obecnie w budowie są dwie ostanie z planowanych pierwotnie 17 brygad, a także ze względu na potrzeby sił zbrojnych i ogromne zainteresowanie ochotników służbą w WOT, Minister Obrony Narodowej ogłosił powstanie trzech dodatkowych, obok już istniejących brygad w woj. lubelskim, podkarpackim i mazowieckim – Brygady Stołecznej – mówi kpt. Damian Stanula.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama