Tak Piszczac zagospodarował 32 000 000 złotych

  • 09.06.2021, 08:45
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Rewitalizacja obszarów zdegradowanych w gminie Piszczac fot. UG Piszczac
„Rewitalizacja obszarów zdegradowanych w gminie Piszczac” dobiegnie końca w 2022 roku. Ten projekt składa się z 4 części, a całość inwestycji opiewa na kwotę ponad 9 milionów złotych. Ale to tylko część z przedsięwzięć, które realizuje gmina.

- Oczekiwania mieszkańców są coraz większe. Planujemy kolejne inwestycje. Wspólnie z powiatem przygotowujemy kolejne projekty w zakresie budowy dróg powiatowych. Mamy też kilka gotowych projektów z pozwoleniem na budowę.

W Piszczacu dużo się dzieje i jeszcze więcej będzie działo - zapewnia wójt Kamil Kożuchowski. I wymienia inwestycje, które na półmetku kadencji udało się już zakończyć oraz te w trakcie realizacji. Oto one:

Klub Seniora

Klub Seniora powstał w ramach projektu „Życie pasją jest”. Wartość projektu to 1 150 000 zł, w tym dofinansowanie wynosi 1 033 000 zł. Umowa została podpisana 6 czerwca 2019 r., ale ze względu na pandemię realizacja projektu została przesunięta w czasie. Na potrzeby Klubu Seniora zaadaptowano budynek po nieczynnej już kotłowni. Seniorom zorganizowano zajęcia informatyczne, taneczne, sztuki ludowej, warsztaty artystyczne, teatralne, fotograficzne, ruchowe i wiele innych. Uczestnicy projektu biorą też udział w spotkaniach autorskich, wyjeżdżają do kina, teatru, na pływalnię i zwiedzają wiele ciekawych miejsc na terenie Polski.

Odnawialne źródła energii

Gmina realizuje projekt „Montaż odnawialnych źródeł energii na terenie gminy Piszczac”. W ramach projektu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, panele kolektory słoneczne oraz kotły na biomasę. Inwestycja warta jest 8 500 000 zł, z czego niemal 4 500 000 zł pochodzi ze środków unijnych. Realizacja projektu rozłożona jest na 2021 i 2022 r. Dzięki niemu 457 gospodarstwa domowe zostaną wyposażone w instalacje OZE: na 350 domach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne o mocy 3,18 kW, na 176 - kolektory słoneczne, a w 43 – kotły na biomasę. Gmina Piszczac w latach poprzednich zrealizowała już podobny projekt.

 Panele fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej

Projekt „Poprawa efektywności wykorzystania energii w budynku użyteczności publicznej na terenie gminy Piszczac”. Wartość projektu to 3 040 859,97 zł. Samorząd uzyskał na ten cel dofinansowanie w wysokości 2 084 368,58 zł. Projekt zakłada przebudowę instalacji elektrycznej wraz z oświetleniem oraz montaż paneli fotowoltaicznych do produkcji energii na budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Piszczacu, na budynku Urzędu Gminy w Piszczacu oraz na budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Chotyłowie. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 8 czerwca

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
krys
krys 15.07.2021, 10:01
Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl
gucio
gucio 09.06.2021, 19:04
Och , och .Ja bym zaproponował aby jeszcze napisać o parkowych bywalcach czy innych atrakcjach sielsko anielskiego życia w gminie . Czytelnicy powinni wiedzieć że na to rewitalizacje czy inaczej odnowę pracowali wszyscy mieszkańcy w postaci różnych podatków itd ale kto by pamiętał o mieszkańcach no chyba że przy wyporach. Władze gminne zapowiadają że już w nie dalekiej przyszłości chcąc wejść do urzędu gminy należy zabrać ze sobą jedna parę kapci .

Pozostałe