Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:17
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Biała Podlaska: Świętowali 350-lecie kościoła pw. św. Antoniego

W ostatnią niedzielę odbył się odpust w kościele pw. św. Antoniego, w czasie którego świętowano 350-lecie powstania świątyni. Uroczystość zgromadziła licznych gości. W tym potomków fundatorów kościoła - Konstantego i Macieja Radziwiłłów, którzy odsłonili wraz z dwoma reformatorami tablicę upamiętniającą wydarzenie, wmurowaną w ścianę kruchty. Poświęcono też figurę św. Antoniego, która została zamontowana na froncie kościoła.
Biała Podlaska: Świętowali 350-lecie kościoła pw. św. Antoniego

Autor: fot. Anna Chodyka

Na zakończenie mszy świętej prezydent miasta Michał Litwiniuk przekazał na ręce gwardiana Bogdana Augustyniaka kwiaty i podziękowania za opiekę nad kościołem pw. św. Antoniego, podkreślił też znaczącą rolę, jaką odgrywają w mieście franciszkanie. Głos zabrał też Maciej Radziwiłł:

 - Miasto przez wieki było związane z naszą rodziną. Jest dla mnie coś symbolicznego w tym, że po wiekach pałac się rozsypał, czyli zniknęło to, co doczesne i kruche, a zostało to, co wieczne czyli kościół. Myślę, że największą wdzięcznością dla fundatorów jest to, że ten kościół jest nie tylko pięknie utrzymany, ale przede wszystkim jest miejscem żywej wiary i modlitwy. Jak wcześniej tu bywałem, to pamiętam, że zawsze w tym kościele ktoś się modlił, także poza godzinami mszy świętych.

Jest to też bardzo symboliczne, że są dziś są z nami ojcowie reformaci, dla których kościół został ufundowany 350 lat temu. Po burzliwych czasach wieku XIX i XX, ta świątynia trafiła w ręce rodziny franciszkańskiej, do Braci Mniejszych Kapucynów. Jest to również symboliczne, gdyż kapucynów do Polski sprowadził brat Katarzyny z Sobieskich, król Jan III Sobieski. Jego kapelanem był kapucyn bł. Marek z Aviano, wyniesiony na ołtarze przez Jana Pawła II. To, że kościół wrócił do rodziny franciszkańskiej jest bardzo symboliczne, zwłaszcza iż stało się to przy udziale rodziny Sobieskich, która też zostawiła tu mocny ślad - zaznaczył Maciej Radziwiłł. Mszę koncelebrował biskup drohiczyński senior Antonii Pacyfik Dydycz, który odebrał życzenia i upominki z okazji imienin od Bractwa Kurkowego z Konstantynowa oraz od przedstawicieli nadleśnictwa Biała Podlaska, w tym nadleśniczego Tomasza Byliny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama