Biała Podlaska: Ponad 9 mln zł drożej za stadion!

  • 15.06.2021, 08:58
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Ponad 9 mln zł drożej za stadion! Tak miał wyglądać stadion za 40 milionów złotych. Dziś za te prawie same pieniądze Michał Litwiniuk buduje trzy razy mniejszy obiekt
Stadion miejski miał być wybudowany za 22 mln zł, po tym jak obecny prezydent zmienił zakres budowy i obniżył jej koszty o połowę w stosunku do tego, co przygotował jego poprzednik. – Teraz okazuje się, że będziemy mieli zaledwie jedną trzecią tego, co proponował poprzedni prezydent, prawdopodobnie za kwotę, którą planowano wydać za prezydenta Dariusza Stefaniuka – tak radny Henryk Grodecki komentuje kwoty w ofertach jakie wpłynęły do przetargu na III etap budowy stadionu. By go rozstrzygnąć miasto musi dołożyć ponad 9 mln zł.

W styczniu prezydent Michał Litwiniuk przedstawił wreszcie projekt stadionu według koncepcji jego gabinetu. To co przygotował poprzednik, Dariusz Stefaniuk, zostało całkowicie zmienione, również cena inwestycji. Poprzednia ekipa proponowała arenę za ponad 40 mln zł. Jej budowa nawet się już rozpoczęła, ale pod koniec 2018 roku ekipa Michała Litwiniuka zerwała umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą.

Stadion według koncepcji stworzonej przez obecną władzę, ma kosztować około 22 mln zł. Wcześniej w ramach tej inwestycji powstał parking na 115 miejsc i płyta boiska.

- Koszty już poniesione na budowę stadionu to 7 mln 190 tys. zł. Kwota ta obejmuje też koszty zaewidencjonowane na poczet prac poczynionych przez poprzedniego wykonawcę. Dwa miliony zł trafiły do budżetu miasta z tytułu gwarancji za rozwiązanie umowy z tytułu nienależytego wykonywania umowy przez ówczesnego wykonawcę, firmę S-Sport – wyliczał w styczniu tego roku  prezydent Michał Litwiniuk. - Na trzeci etap mamy zabezpieczone w budżecie około 15 mln zł z uwzględnieniem 10 mln zł dotacji z ministerstwa sportu.

Umowa z Ministerstwem Sportu musiała być zresztą aneksowana, co też się stało w końcem ubiegłego roku.

- Zawarty 1 grudnia 2020 r. aneks do umowy dotyczącej budowy stadionu miejskiego w Białej Podlaskiej zmieniał jedynie podział transz dofinansowania na poszczególne lata, co wynikało z kolejnych opóźnień w realizacji zadania inwestycyjnego. Aneks miał charakter techniczny, ponieważ nie było już możliwości, aby miasto wykorzystało dotację zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem (2020 r. – 3 mln zł, 2021 r. – 6 mln zł, 2022 r. – 1 mln zł). Dotacja dla miasta Biała Podlaska na tę inwestycję jest utrzymana – informowała nas  na początku roku rzecznik prasowy Anna Bocian. Przypomnijmy, że umowa na dofinansowanie przedsięwzięcia dotacją państwową została zawarta w 2017 roku.

Przetarg pokazał, że król jest nagi

Z końcem maja nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na budowę hali sportowej i trybun na stadionie. Na całość przedsięwzięcia miasto zabezpieczyło 14 416 228 zł. Na budowę trybun z przyłączami wraz z kompletnym zagospodarowaniem terenu stadionu zaplanowano 9 653 081 zł brutto, a na halę sportową 4 763 147,71 zł.

Zgłosiło się trzech oferentów. Jednak ceny jakie zaproponowali mają się nijak do tego, co miasto zamierza zapłacić. W części dotyczącej budowy trybun oferty wykonawców oscylują między 16 mln 541 tys. zł, a 18 mln 065 tys. zł. Natomiast halę sportową oferenci chcą budować za kwoty od 7 mln 246 tys. zł, do 10 mln 458 tys. zł. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 15 czerwca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kibic
kibic 16.06.2021, 09:17
Skąd my to znamy ? Zawalić wszelkie terminy, zapłacić podwójnie i jeszcze bubel wypuścić ! Ale przecież jacy poprawni politycznie, tolerancyjni, proeuropejscy, nowocześni... i ktoś to ciągle kupuje, Lenin to nazywał takich pożytecznymi idiotami.
Jarosz
Jarosz 16.06.2021, 07:46
Antypis juz twój nick wskazuje nie możesz być obiektywny więc się wypowiadaj. Każdy czy pisowy czy nie widzi co klika Litwinką robi z miasta. Na szczęście obiektywne media pilnują by prawda wyszła na jaw.
twardy
twardy 15.06.2021, 18:07
nie dziwie sie ,ze stadion ma kosztowac 40 mln,skoro na wymalowanie paru pasów i 2 wysepki na niby rondzie wydano 200 tys
ctzy
ctzy 15.06.2021, 15:51
Skandal miejski, nawet murawa nie chciała być zielona: zasiejcie chwasty. PRECZ
AntyPiS
AntyPiS 15.06.2021, 15:13
Słowo jak zwykle jątrzy. Ale skoro puszcza się reklamy Funduszu Sprawiedliwości, najwyraźniej nie ma innego wyjścia. Taki kejs

Pozostałe