Biała Podlaska: Będzie żółta kartka czy puszczenie oka?

  • 22.06.2021, 09:08
  • Joanna Danielewicz
Sesja absolutoryjna w Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk fot. Adam Trochimiuk/Archiwum
W przyszłym tygodniu radni zdecydują czy prezydent miasta wywiązał się z realizacji budżetu za 2020 rok. Na razie wszystko wskazuje na to, że ze zdobyciem poparcia radnych Michał Litwiniuk może mieć problem. W komisji rewizyjnej głosującej nad wnioskiem o absolutorium, na pięciu radnych trzech się wstrzymało. Szef Zjednoczonej Prawicy zapowiada, że będzie rekomendował swoim radnym nieudzielenie absolutorium, a Białej Samorządowej do podniesienia ręki na „tak” też jest raczej daleko.

Żeby uzyskać absolutorium prezydent Michał Litwiniuk musi mieć 12 głosów w radzie miasta. Na tę chwilę należy sądzić, że może liczyć na dziewięć, pochodzących od jego środowiska czyli radnych Koalicji Obywatelskiej.

Sygnały wysyłane z klubów opozycyjnych, na kilka dni przed głosowaniem, nie są dla prezydenta optymistyczne. Podczas posiedzenia komisji rewizyjnej, która wnioskuje do rady o udzielenie absolutorium prezydentowi, na pięciu jej członków trzech wstrzymało się podczas głosowania nad zatwierdzeniem tego dokumentu. Przeszedł dwoma głosami "za", oddanymi przez radnych z zaplecza prezydenta Litwiniuka.

Prawica nastawiona bojowo

Rok temu, gdy rada rozpatrywała przyznanie absolutorium za 2019 rok, „za” było 20 radnych. Wówczas głosowania nie poprzedziła burzliwa dyskusja. – Liczymy na nowe otwarcie w relacjach z radnymi klubu Zjednoczonej Prawicy – mówił wówczas Adam Chodziński, wtedy szef klubu ZP. Nowego rozdania nie było, bo kilka miesięcy później radni KO nie poparli wniosku ZP o odwołanie przewodniczącego rady miasta Bogusława Broniewicza (klub Biała Samorządowa).

Dziś szefem klubu Prawicy jest Dariusz Litwiniuk. Pytany o plan na głosowanie nad absolutorium dla prezydenta Białej Podlaskiej, za wykonanie budżetu za 2020 rok, mówi tak:  - Będę rekomendował nieudzielenie absolutorium prezydentowi Michałowi Litwiniukowi. Przed głosowaniem podejmiemy wspólną decyzję zasięgając opinii wszystkich radnych – i przyznaje, że dostrzega wiele argumentów, które każą poważnie zastanowić się nad poparciem działań prezydenta. - Widzimy pewne nieprawidłowości w pracy pana prezydenta. Nadzór nad spółkami miejskimi budzi zastrzeżenia. Dostawianie biurek w administracji skutkuje podniesieniem cen mieszkańcom. Jeżeli brakuje pieniędzy w spółce to podejmuje się działania naprawcze wewnątrz firmy lub szuka się innych źródeł przychodów a nie idąc na łatwiznę sięga się po pieniądze bialczan – i wskazuje konkrety. - Obserwujemy od kilku miesięcy siłowe próby podniesienia cen wody i ścieków  w Białej Podlaskiej  Przypomnijmy, że na początku czerwca Wody Polskie po raz kolejny odrzuciły propozycję nowych  taryf jakich domagał się WOD-KAN. Na jakiś czas udało się wstrzymać drastyczne podwyżki, ale wszystko wskazuje na to, że spółka zarządzana przez miasto będzie starała się jednak podnieść opłaty. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 22 czerwca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Boberek
Boberek 22.06.2021, 10:14
Może referendum za skróceniem kadencji?

Pozostałe