Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 03:17
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Szykuje się niezapomniana zabawa! Nauczysz się tradycyjnych tańców

Już w najbliższy piątek, gmina Międzyrzec Podlaski zaprasza na zabawę taneczną jak za dawnych lat. Podczas "Gminnej potańcówki na dechach" odbędą się warsztaty tradycyjnych tańców, podczas których uczestnicy dowiedzą się, co to „kozak”, „śpiuch”, „tupacz”.
Szykuje się niezapomniana zabawa! Nauczysz się tradycyjnych tańców

"Jak ja byłem kawalerem, nie było tygodnia, żeby nie było potańcówki w środku tygodnia. Kiedyś też wieczorki były od poniedziałku do soboty (...) jak wieczorki, to i potańcówka". To słowa ś.p. Mariana Ledwójcika (1936 – 2020), harmonisty i bębnisty, mieszkańca Szóstki, spisane podczas badań terenowych prowadzonych na terenie Międzyrzecczyzny.

W piątek 25 czerwca o godzinie 18:00 przy remizie w Zaściankach rozpocznie się pierwsze spotkanie realizowane w ramach projektu „Gminna potańcówka na dechach”. Tradycja "potańcówek na dechach", to zapomniany zwyczaj, przejaw lokalnego folkloru. Dawniej, na terenie ziemi międzyrzeckiej w ramach wspólnego świętowania wydarzeń (takich jak święta kościelne, odpusty parafialne lub inne imprezy okolicznościowe), organizowano plenerowe lub domowe zabawy taneczne przy akompaniamencie instrumentalistów: skrzypka, bębnisty i harmonisty.

Potańcowki stanowiły ważny element tutejszej wspólnoty, także w okresie zwykłym i w ciągu tygodnia roboczego. Tradycja potańcówek z wielu powodów uległa zanikowi, a przekaz pokoleniowy w tym zakresie został przerwany z naturalnych przyczyn – młodsze pokolenie wykształciło własne zwyczaje i nie było zainteresowane praktykowaniem obyczajów swoich poprzedników. Przez realizację projektu „Gminna potańcówka na dechach” chcemy powrócić do tego zwyczaju i choć w niewielkiej części przywrócić go w obieg, by pokazać młodemu pokoleniu, jak spędzali wolny czas nasi dziadkowie i pradziadkowie. Ciekawym elementem dawnych zabaw tanecznych były tzw. figury taneczne: w naszym regionie były to między innymi „kozak”, „śpiuch”, „tupacz”, oberek, polka, „łysy” (zwany też „polką szabasówką”), a także różne warianty walczyków.

Czego możecie się spodziewać?

- Oferujemy darmowe warsztaty z zakresu tańców tradycyjnych, praktykowanych podczas dawnych potańcówek. Warsztaty poprowadzi folklorysta Paweł Warowny, prezes Fundacji „Z przytupem” z Ryk, od wielu lat związany z kulturą tradycyjną dzisiejszego województwa lubelskiego. Każde warsztaty potrwają dwie godziny zegarowe, zaś po nich odbędzie się tradycyjna potańcówka na dechach - opowiadają organizatorzy.

Podczas warsztatów i zabawy zagra do tańca mistrz Zdzisław Marczuk z Zakalinek – skrzypek i harmonista, trzykrotny laureat Złotej Baszty (głównej nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym) oraz laureat Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Zdzisław Marczuk podtrzymuje i praktykuje folklor muzyczny Południowego Podlasia, przekazując go swoim uczniom. W kapeli grającej do tańca usłyszycie także skrzypaczkę Paulinę Jakoniuk, laureatkę III miejsca w kategorii instrumentalistów Turnieju Muzyków Prawdziwych organizowanym przez Filharmonię Szczecińską. Nie zabraknie także gry na bębenku obręczowym – nieodłącznym elemencie dawnego muzykowania.

Jak się przygotować?

Zachęcamy do ubrania się w strój stylizowany na folkowy: panom proponujemy białe koszule i czapki maciejówki lub kaszkiety, paniom – oczywiście spódnice, sukienki i wygodne buty do tańca. Razem stwórzmy klimat tego wydarzenia, bez Was, uczestników, nie będzie to możliwe. Pozostałe niezbędne materiały warsztatowe uzyskacie na miejscu. Nie wymagamy doświadczenia w zakresie tańca -  z nami nauczysz się wszystkiego od podstaw. Do zobaczenia już 25 czerwca w Zaściankach!

 

Projekt „Gminna potańcówka na dechach” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”

 

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim oraz Zespół „Leśne Echo” z Zaścianek

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszczankaTreść komentarza: Rolnicy zamiast utrudniać życie zwykłym obywatelom powinni udać się pod siedziby firm które ściągały i przetwarzały produkty z Ukrainy, my jesteśmy równie poszkodowani co wy bo nie wiadomo jak długo byliśmy karmieni tym szajsemData dodania komentarza: 18.03.2024, 14:52Źródło komentarza: W środę protesty rolników. Oto mapa blokadAutor komentarza: i JaTreść komentarza: Bardzo dużo znanych osób lajkuje profil P. Daniela, obecnego wójta lajkują ci co muszą.Data dodania komentarza: 18.03.2024, 13:49Źródło komentarza: Młody radny ogłosił start. Wójt ma poważnych rywaliAutor komentarza: Wujek DariuszTreść komentarza: Dlaczego dzielni polucjanci nie zbadali trzeźwości drzewa? Przecież to najważniejsza z czynności śledczych bo ten winien, kto nietrzeźwy, nawet jeśli siedział trzy stoliki dalej...Data dodania komentarza: 18.03.2024, 12:36Źródło komentarza: Wypadek w lesie. Interweniowało pogotowie lotniczeAutor komentarza: SkrzotaTreść komentarza: Mój młody go używał, był ok.Data dodania komentarza: 18.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Szampon na łupież pstry. Warto stosować?Autor komentarza: @ Szofer @Treść komentarza: Niech sobie jeden pół- główek rolniczy z drugim pół-główkiem rolniczym podpalą opony na posesji i niech każą swoim dzieciom to wdychać . Popieram jak najbardziej . Popieram brać zborze z Ukrainy a niech rolnicy swoje zborze zjedzą sobie na śniadanie lub niech w piecach palą .Data dodania komentarza: 18.03.2024, 12:10Źródło komentarza: Rolnicy zablokują drogę E-30. Sprawdź kiedy i gdzie
Reklama
Reklama