Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 10:22
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Szykuje się niezapomniana zabawa! Nauczysz się tradycyjnych tańców

Już w najbliższy piątek, gmina Międzyrzec Podlaski zaprasza na zabawę taneczną jak za dawnych lat. Podczas "Gminnej potańcówki na dechach" odbędą się warsztaty tradycyjnych tańców, podczas których uczestnicy dowiedzą się, co to „kozak”, „śpiuch”, „tupacz”.
Szykuje się niezapomniana zabawa! Nauczysz się tradycyjnych tańców

"Jak ja byłem kawalerem, nie było tygodnia, żeby nie było potańcówki w środku tygodnia. Kiedyś też wieczorki były od poniedziałku do soboty (...) jak wieczorki, to i potańcówka". To słowa ś.p. Mariana Ledwójcika (1936 – 2020), harmonisty i bębnisty, mieszkańca Szóstki, spisane podczas badań terenowych prowadzonych na terenie Międzyrzecczyzny.

W piątek 25 czerwca o godzinie 18:00 przy remizie w Zaściankach rozpocznie się pierwsze spotkanie realizowane w ramach projektu „Gminna potańcówka na dechach”. Tradycja "potańcówek na dechach", to zapomniany zwyczaj, przejaw lokalnego folkloru. Dawniej, na terenie ziemi międzyrzeckiej w ramach wspólnego świętowania wydarzeń (takich jak święta kościelne, odpusty parafialne lub inne imprezy okolicznościowe), organizowano plenerowe lub domowe zabawy taneczne przy akompaniamencie instrumentalistów: skrzypka, bębnisty i harmonisty.

Potańcowki stanowiły ważny element tutejszej wspólnoty, także w okresie zwykłym i w ciągu tygodnia roboczego. Tradycja potańcówek z wielu powodów uległa zanikowi, a przekaz pokoleniowy w tym zakresie został przerwany z naturalnych przyczyn – młodsze pokolenie wykształciło własne zwyczaje i nie było zainteresowane praktykowaniem obyczajów swoich poprzedników. Przez realizację projektu „Gminna potańcówka na dechach” chcemy powrócić do tego zwyczaju i choć w niewielkiej części przywrócić go w obieg, by pokazać młodemu pokoleniu, jak spędzali wolny czas nasi dziadkowie i pradziadkowie. Ciekawym elementem dawnych zabaw tanecznych były tzw. figury taneczne: w naszym regionie były to między innymi „kozak”, „śpiuch”, „tupacz”, oberek, polka, „łysy” (zwany też „polką szabasówką”), a także różne warianty walczyków.

Czego możecie się spodziewać?

- Oferujemy darmowe warsztaty z zakresu tańców tradycyjnych, praktykowanych podczas dawnych potańcówek. Warsztaty poprowadzi folklorysta Paweł Warowny, prezes Fundacji „Z przytupem” z Ryk, od wielu lat związany z kulturą tradycyjną dzisiejszego województwa lubelskiego. Każde warsztaty potrwają dwie godziny zegarowe, zaś po nich odbędzie się tradycyjna potańcówka na dechach - opowiadają organizatorzy.

Podczas warsztatów i zabawy zagra do tańca mistrz Zdzisław Marczuk z Zakalinek – skrzypek i harmonista, trzykrotny laureat Złotej Baszty (głównej nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym) oraz laureat Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Zdzisław Marczuk podtrzymuje i praktykuje folklor muzyczny Południowego Podlasia, przekazując go swoim uczniom. W kapeli grającej do tańca usłyszycie także skrzypaczkę Paulinę Jakoniuk, laureatkę III miejsca w kategorii instrumentalistów Turnieju Muzyków Prawdziwych organizowanym przez Filharmonię Szczecińską. Nie zabraknie także gry na bębenku obręczowym – nieodłącznym elemencie dawnego muzykowania.

Jak się przygotować?

Zachęcamy do ubrania się w strój stylizowany na folkowy: panom proponujemy białe koszule i czapki maciejówki lub kaszkiety, paniom – oczywiście spódnice, sukienki i wygodne buty do tańca. Razem stwórzmy klimat tego wydarzenia, bez Was, uczestników, nie będzie to możliwe. Pozostałe niezbędne materiały warsztatowe uzyskacie na miejscu. Nie wymagamy doświadczenia w zakresie tańca -  z nami nauczysz się wszystkiego od podstaw. Do zobaczenia już 25 czerwca w Zaściankach!

 

Projekt „Gminna potańcówka na dechach” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”

 

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim oraz Zespół „Leśne Echo” z Zaścianek

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama