Świętojańskie zabawy i obrzędy

  • 23.06.2021, 08:53
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Imprezy z okazji nocy świętojańskiej w powiecie bialskim fot. pixabay.com/poglądowe
Już dziś Noc Świętojańska. W wielu miejscach w naszym regionie odbędą się z tej okazji wydarzenia, nawiązujące do ludowych tradycji oraz obrzędowości tej wyjątkowej nocy w roku. W Białej Podlaskiej mieszkańcy spotkają się nad Krzną, W Międzyrzecu w parku Potockich, a muzeum w Romanowie zaprasza na poszukiwanie kwiatu paproci.

W Białej Podlaskiej obchody zaplanowano 23 czerwca o godz. 20:00 na terenie nad rzeką Krzną przy "Małpim Gaju".  Odbędzie się tam widowisko "Baśń o Nocy Świętojańskiej" w wykonaniu Teatru Obrzędowego "Czeladońka" z Lubenki wraz z zespołem "Luteńka" z Koszoł. 

Treść przedstawienia nawiązywać będzie do Nocy Kupały, słowiańskich zwyczajów i obrzędów odbywających się w najkrótszą noc roku, które miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W trakcie tych zabaw odbywały się wróżby i tańce oraz rozpalano ogniska. Dziewczęta w nurty rzek puszczały wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Imprezie towarzyszyć będzie też zespół taneczny ze Szkoły Tańca Boogie Town z Białej Podlaskiej.

W Międzyrzecu Podlaskim 26 czerwca, Miejski Ośrodek Kultury zaprasza do parku Potockich na specjalny koncert. Początek o godzinie 19:00. Jako pierwszy zaśpiewa zespół Sokotuchy. Tworzy go grupa mieszkanek gminy Biała Podlaska zafascynowanych staroobrzędowymi pieśniami kulturowego pogranicza. Po tym wystąpi zespół Merfolk, który chwilowo "odłączył prąd" i uraczył swoich fanów akustyczną płytą "Echo". Na koncercie usłyszymy piosenki z tej płyty oraz starsze utwory w nowych akustycznych aranżacjach. 

26 czerwca, zaplanowano obchody świętojańskiej nocy w Muzeum im. J.I. Kraszewskiego w Romanowie. Początek imprezy o godz.18:00. O 18:15 rozpocznie się koncert zespołu "Nocturn" w składzie: Dorota Klej – skrzypce, Małgorzata Zakrzewska – fortepian, Krzysztof Boguń – gitara. O godz. 19:15 "Przed Św. Janem" – spektakl w wykonaniu zespołu z Podedwórza. O 19:45 rozpocznie się gra terenowa dla drużyn rodzinnych "Poszukiwanie kwiatu paproci". O 19:50 wystąpi zespół "Dołhobrodzkie Zadułynce" i solista Czesław Bożyk w koncercie pod nazwą "Wyjdy, wyjdy mój myłeńkij budu wyhladała" . Na zakończenie, o godz. 20:45 będzie można podziwiać widowisko obrzędowe "Wilja św. Jana" w wykonaniu zespołu z Hańska.

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe