Samorządowcy o pieniądzach z RFIL: "To działanie na szkodę mieszkańców"

  • 23.06.2021, 08:57
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Wyniki naboru w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
W piątek, 11 czerwca rząd ogłosił wyniki naboru w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Był to pierwszy nabór, z którego środki przeznaczone są dla terenów, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y.  Do gmin w całej Polsce trafiło 340 mln zł, a w województwie lubelskim prawie 11 mln zł. W poniedziałek 14 czerwca w Lublinie zebrali się samorządowcy, którzy nie zgadzają się ze sposobem podziału środków. 

RFIL to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce jako wsparcie bezzwrotne, pochodzące z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki przeznaczane są na lokalne inwestycje, wspierające rozwój gmin. 

Pieniądze na wodociągi i drogi

Gmina Kodeń jako jedyna z powiatu bialskiego otrzymała wsparcie. Chodzi o kwotę 500 000 zł. Środki przeznaczy na podłączenie Kostomłot do kanalizacji sanitarnej i rozbudowę sieci wodociągowej. Z powiatu parczewskiego wsparcie otrzymają gminy Jabłoń i Parczew. Gmina Parczew otrzymała 90 proc. (1 350 000 zł ) kosztów przebudowy, ponad 2 km drogi gminnej w miejscowości Komarne polegającej na wyrównaniu istniejącej nawierzchni oraz wykonaniu wzmocnienia konstrukcji drogi tłuczniem kamiennym i nawierzchnią bitumiczną. Droga zostanie też poszerzona do szerokości 5 m i oznakowana.

(...)

Tymczasem w poniedziałek, 14 czerwca w Lublinie zebrali się samorządowcy, którzy uważają, że dystrybucja pieniędzy odbywa się z klucza partyjnego. Na konferencji prasowej mówili o tym, że jest potrzeba wypracowania transparentnego podziału publicznych pieniędzy. Głos w tej sprawie zabrał m.in. Piotr Dragan wójt gminy Wisznice, która w I pierwszym naborze otrzymała 919 000 zł. Wyjaśnił, że zebrani samorządowcy chcą zaprotestować przeciw takiemu sposobowi podziału środków w drugim etapie RFIL. - W województwie lubelskim 97 proc. gmin w ogóle nie dostało żadnych środków w II i III etapie. Około 10 gmin dostało środki w minimalnym wymiarze. A przecież RFIL powstał z ustawy łagodzącej skutki Covid-19. A Covid-19 dotknął wszystkie nasze gminy - mówił Piotr Dragan. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 22 czerwca

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
abc
abc 23.06.2021, 13:30
... "Do gmin w całej Polsce trafiło 340 mln zł, a samym województwie lubelskim prawie 436 mln zł" ... NIEMOŻLIWE! Gminy w woj. lubelskim nie mogły dostać więcej pieniędzy niż gminy w całej Polsce .

Pozostałe