Gmina Wisznice: Rolnik zostanie z niczym!?

  • 29.06.2021, 12:00
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Koronawirus u norek w gminie Wisznice, zwierzęta do utylizacji
W gminie Wisznice służby weterynaryjne wykryły SARS-COV-2 u norek. To pierwsze ognisko koronawirusa wśród norek w województwie lubelskim, a drugie w Polsce. Służby weterynaryjne wydały decyzję nakazującą zabicie i utylizację zwierząt. Problem w tym, że hodowcy nie należy się za to odszkodowanie, a wartość norek wycenia na 17 mln zł. W obronie rolnika stanął Polski Przemysł Futrzarski i Instytut Gospodarki Rolnej. 

Próbki od norek z fermy w Wisznicach pobrano 16 czerwca w ramach rutynowych badań kontrolnych zwierząt. Przebadano w ten sposób 20 norek (łącznie 40 wymazów). W przypadku 3 zwierząt uzyskano wyniki dodatnie. Wirusa wykryto w fermach, w których hodowanych jest ok. 37 tys. norek amerykańskich.

Jak informował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz, o wynikach badań powiadomiono Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właściwe organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Sanitarnej. Zgodnie z prawem, Inspekcja Weterynaryjna wydała decyzję nakazującą zabicie i zutylizowanie zwierząt. – Procedura trwa zgodnie z obowiązującym prawem - mówi Powiatowa Lekarz Weterynarii Renata Izdebska. Sanepid zaś objął kwarantanną właścicieli i pracowników fermy. 

Jak jest na zachodzie?

Wartość 37 tys. norek szacuje się na 17 mln zł. Problem w tym, że koronawirus został wpisany na listę chorób zwierzęcych zwalczanych z urzędu dopiero pod koniec 2020 r. W rozporządzeniu nie ma jednak żadnych uregulowań, jeśli chodzi o wypłatę odszkodowania za zlikwidowane zwierzęta. Z tego wynika, że hodowca norek z gminy Wisznice jest pozbawiony prawa do odszkodowania. W obronę wzięli go przedstawiciele związku Polski Przemysł Futrzarski oraz Instytutu Gospodarki Rolnej, którzy zapowiadają, że nie pozwolą na zlikwidowanie całej fermy norek w gminie Wisznice. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 29 czerwca

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe