Bialska Onkologia z Kryształową Cegłą

 • 02.07.2021, 13:18
 • red.
Bialska Onkologia otrzymała Kryształową Cegłę fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
Budynek Bialskiej Onkologii zwyciężył w konkursie "DOM 2020" na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej "Na Szlaku Słońca i Śniegu". Zajął pierwsze miejsce w kategorii obiekty zdrowia.

Budynek Bialskiej Onkologii brał udział w konkursie DOM 2020 o Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej "Na Szlaku Słońca i Śniegu". Celem konkursu jest m.in. pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej; wdrażanie prorozwojowej polityki mieszkaniowej i budowlanej w wymiarze twórczego wykorzystania wiedzy architektów, konstruktorów i kadry inżynieryjno-technicznej i ich znajomości nowoczesnych technik i technologii; podnoszenie standardu obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej z zachowaniem zabytkowej zabudowy - istotnych dla stanu dziedzictwa kulturowego i historycznego czy podniesienie jakości przestrzeni zabudowy.

Niedawno zostały ogłoszone wyniki konkursu. Bialska Onkologia zajęła pierwsze miejsce w kategorii obiekty zdrowia.

Przypomnijmy, że inwestycja pod nazwą Bialska Onkologia polegała na budowie wolnostojącego pawilonu o jednej podziemnej i trzech nadziemnych kondygnacjach, funkcjonalnie połączonego z obecnymi budynkami bialskiego szpitala.

Nowy budynek, jest zlokalizowany przy ul. Jana II Kazimierza na działce o powierzchni 0,4103 ha, tuż obok której znajduje się istniejący kompleks zabudowań Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

W ramach planowanego przedsięwzięcia zostały ulokowane między innymi następujące obszary funkcjonalne:

 • Oddział Onkologii Klinicznej – posiadający 54 łóżka,
 • Oddział Hematologii – posiadający 25 łóżek z izolatkami i niezbędnym obszarem diagnostycznym,
 • Oddział Chemioterapii jednego dnia – posiadający 20 stanowisk z niezbędnym obszarem diagnostycznym,
 • Pracownia leków cytostatycznych,
 • Pracowania Endoskopowa – posiadająca 5 gabinetów,
 • Poradnia Onkologiczna,
 • Poradnia Hematologiczna,
 • Poradnia leczenia bólu,
 • Inne poradnie związane z leczeniem chorób nowotworowych.

Powierzchnia zabudowy 1 797 m2, powierzchnia całkowita 7 369 m2, kubatura 26 073 m3.

Budynek zaprojektowano jako wolnostojący, trzykondygnacyjny w części nadziemnej, podpiwniczony z usytuowaną ponad dachem zamkniętą przed wpływem czynników atmosferycznych wentylatornią, w konstrukcji mieszanej – szkieletowej i murowanej, z projektowanymi żelbetowymi słupami i trzpieniami w ścianach oraz stropami z prefabrykowanych płyt kanałowych uzupełnianych na fragmentach stropami żelbetowymi.

W części centralnej parteru zaprojektowano strefę wejściową z rejestracją, informacją, szatnią oraz poczekalnią pacjentów. Tu zaprojektowano także obszerny hol windowy oraz pomieszczenie komercyjne (kiosk, sklepik). Na parterze projektowanego budynku, w jego południowej części, zlokalizowano pomieszczenia Poradni Onkologicznej i Hematologicznej (10 gabinetów konsultacyjnych, gabinet badań USG, 2 gabinety zabiegowe, gabinet mammografii). Na parterze zaprojektowano także zespół pracowni diagnostycznych: pracownię badań RTG, pracownię Rezonansu Magnetycznego oraz zespół pomieszczeń pracowni badań PET-CT. Na parterze, w północnej części budynku, zlokalizowano także zespół Pracowni Endoskopii oraz sale zabiegowe (5 sal) z zapleczem oraz salą wybudzeniową dla ośmiu pacjentów. Na I piętrze projektowanego budynku, w jego południowej części, zlokalizowano Oddział Chemoterapii Dziennej (20 stanowisk) wraz z zapleczem oraz Pracownię Leków Cytostatycznych, a także Pracownię Immunofenotypowania. W północnej części I piętra zaprojektowano Oddział łóżkowy Hematologii dla 25 pacjentów (9 pokoi 2 osobowych i 7 izolatek jednoosobowych) wraz zespołem pomieszczeń towarzyszących (dwa gabinety badań, gabinet przygotowań, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, zespół sanitarny, pokój klubowy pacjentów). W centralnej części I piętra, nad strefą wejścia głównego, w bezpośrednim sąsiedztwie holu windowego, zaprojektowano zespół gabinetów lekarskich (lekarzy dyżurnych) wraz z salą narad, gabinetem zastępcy Ordynatora i gabinetem Oddziałowej. Na poziomie II piętra zaprojektowano Oddział łóżkowy Onkologii dla 54 pacjentów (23 pokoje 2 osobowe i jednoosobowych 8 izolatek) wraz zespołem pomieszczeń towarzyszących (cztery gabinety badań, dwa gabinety przygotowań, dwa gabinety diagnostyczno-zabiegowe, zespoły sanitarne, dwa pokoje klubowe pacjentów). W części centralnej II piętra, w sąsiedztwie holu windowego zaprojektowano zespół gabinetów lekarskich a także gabinet Ordynatora oraz Oddziałowej. Na poziomie piwnicy zaprojektowano dwa zespoły (męski i damski) szatni pracowników, obszar techniczny obejmujący warsztaty wraz z zapleczem socjalnym i szatniowym, obszar gospodarczy z pomieszczeniem ekip sprzątających oraz magazynem środków czyszczących oraz Obszar Ekspedycji Szpitalnej obejmujący pomieszczenia odpadów medycznych, pomieszczenia mycia wózków i pojemników transportowych, administrację obszaru, magazyny materacy i łóżek. Na poziomie piwnicy zaprojektowano także zespół pomieszczeń Banku Tkanek i Komórek Macierzystych oraz zespół pomieszczeń technicznych (rozdzielnia elektryczna i UPS, węzeł cieplny, hydrofor i inne pom. techniczne min. pomieszczenie próżni  i sprężonego powietrza czy serwerownię centralną). Na każdej z kondygnacji nadziemnych zaprojektowano pomieszczenie serwerowni zlokalizowane bezpośrednio nad serwerownią centralną.

Inwestor to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, za projekt odpowiedzialne jest biuro ARCH-DOM Ryszard Suchora, Henryk Dołęgowski z Białej Podlaskiej, a wykonawcą P.W. Bialbud Sp. J. Stanisław Lewczuk, Czesław Niczyporuk.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe