Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 08:42
Reklama
Reklama

Bialska Onkologia z Kryształową Cegłą

Budynek Bialskiej Onkologii zwyciężył w konkursie "DOM 2020" na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej "Na Szlaku Słońca i Śniegu". Zajął pierwsze miejsce w kategorii obiekty zdrowia.
Bialska Onkologia z Kryształową Cegłą

Autor: fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej

Budynek Bialskiej Onkologii brał udział w konkursie DOM 2020 o Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej "Na Szlaku Słońca i Śniegu". Celem konkursu jest m.in. pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej; wdrażanie prorozwojowej polityki mieszkaniowej i budowlanej w wymiarze twórczego wykorzystania wiedzy architektów, konstruktorów i kadry inżynieryjno-technicznej i ich znajomości nowoczesnych technik i technologii; podnoszenie standardu obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej z zachowaniem zabytkowej zabudowy - istotnych dla stanu dziedzictwa kulturowego i historycznego czy podniesienie jakości przestrzeni zabudowy.

Niedawno zostały ogłoszone wyniki konkursu. Bialska Onkologia zajęła pierwsze miejsce w kategorii obiekty zdrowia.

Przypomnijmy, że inwestycja pod nazwą Bialska Onkologia polegała na budowie wolnostojącego pawilonu o jednej podziemnej i trzech nadziemnych kondygnacjach, funkcjonalnie połączonego z obecnymi budynkami bialskiego szpitala.

Nowy budynek, jest zlokalizowany przy ul. Jana II Kazimierza na działce o powierzchni 0,4103 ha, tuż obok której znajduje się istniejący kompleks zabudowań Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

W ramach planowanego przedsięwzięcia zostały ulokowane między innymi następujące obszary funkcjonalne:

  • Oddział Onkologii Klinicznej – posiadający 54 łóżka,
  • Oddział Hematologii – posiadający 25 łóżek z izolatkami i niezbędnym obszarem diagnostycznym,
  • Oddział Chemioterapii jednego dnia – posiadający 20 stanowisk z niezbędnym obszarem diagnostycznym,
  • Pracownia leków cytostatycznych,
  • Pracowania Endoskopowa – posiadająca 5 gabinetów,
  • Poradnia Onkologiczna,
  • Poradnia Hematologiczna,
  • Poradnia leczenia bólu,
  • Inne poradnie związane z leczeniem chorób nowotworowych.

Powierzchnia zabudowy 1 797 m2, powierzchnia całkowita 7 369 m2, kubatura 26 073 m3.

Budynek zaprojektowano jako wolnostojący, trzykondygnacyjny w części nadziemnej, podpiwniczony z usytuowaną ponad dachem zamkniętą przed wpływem czynników atmosferycznych wentylatornią, w konstrukcji mieszanej – szkieletowej i murowanej, z projektowanymi żelbetowymi słupami i trzpieniami w ścianach oraz stropami z prefabrykowanych płyt kanałowych uzupełnianych na fragmentach stropami żelbetowymi.

W części centralnej parteru zaprojektowano strefę wejściową z rejestracją, informacją, szatnią oraz poczekalnią pacjentów. Tu zaprojektowano także obszerny hol windowy oraz pomieszczenie komercyjne (kiosk, sklepik). Na parterze projektowanego budynku, w jego południowej części, zlokalizowano pomieszczenia Poradni Onkologicznej i Hematologicznej (10 gabinetów konsultacyjnych, gabinet badań USG, 2 gabinety zabiegowe, gabinet mammografii). Na parterze zaprojektowano także zespół pracowni diagnostycznych: pracownię badań RTG, pracownię Rezonansu Magnetycznego oraz zespół pomieszczeń pracowni badań PET-CT. Na parterze, w północnej części budynku, zlokalizowano także zespół Pracowni Endoskopii oraz sale zabiegowe (5 sal) z zapleczem oraz salą wybudzeniową dla ośmiu pacjentów. Na I piętrze projektowanego budynku, w jego południowej części, zlokalizowano Oddział Chemoterapii Dziennej (20 stanowisk) wraz z zapleczem oraz Pracownię Leków Cytostatycznych, a także Pracownię Immunofenotypowania. W północnej części I piętra zaprojektowano Oddział łóżkowy Hematologii dla 25 pacjentów (9 pokoi 2 osobowych i 7 izolatek jednoosobowych) wraz zespołem pomieszczeń towarzyszących (dwa gabinety badań, gabinet przygotowań, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, zespół sanitarny, pokój klubowy pacjentów). W centralnej części I piętra, nad strefą wejścia głównego, w bezpośrednim sąsiedztwie holu windowego, zaprojektowano zespół gabinetów lekarskich (lekarzy dyżurnych) wraz z salą narad, gabinetem zastępcy Ordynatora i gabinetem Oddziałowej. Na poziomie II piętra zaprojektowano Oddział łóżkowy Onkologii dla 54 pacjentów (23 pokoje 2 osobowe i jednoosobowych 8 izolatek) wraz zespołem pomieszczeń towarzyszących (cztery gabinety badań, dwa gabinety przygotowań, dwa gabinety diagnostyczno-zabiegowe, zespoły sanitarne, dwa pokoje klubowe pacjentów). W części centralnej II piętra, w sąsiedztwie holu windowego zaprojektowano zespół gabinetów lekarskich a także gabinet Ordynatora oraz Oddziałowej. Na poziomie piwnicy zaprojektowano dwa zespoły (męski i damski) szatni pracowników, obszar techniczny obejmujący warsztaty wraz z zapleczem socjalnym i szatniowym, obszar gospodarczy z pomieszczeniem ekip sprzątających oraz magazynem środków czyszczących oraz Obszar Ekspedycji Szpitalnej obejmujący pomieszczenia odpadów medycznych, pomieszczenia mycia wózków i pojemników transportowych, administrację obszaru, magazyny materacy i łóżek. Na poziomie piwnicy zaprojektowano także zespół pomieszczeń Banku Tkanek i Komórek Macierzystych oraz zespół pomieszczeń technicznych (rozdzielnia elektryczna i UPS, węzeł cieplny, hydrofor i inne pom. techniczne min. pomieszczenie próżni  i sprężonego powietrza czy serwerownię centralną). Na każdej z kondygnacji nadziemnych zaprojektowano pomieszczenie serwerowni zlokalizowane bezpośrednio nad serwerownią centralną.

Inwestor to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, za projekt odpowiedzialne jest biuro ARCH-DOM Ryszard Suchora, Henryk Dołęgowski z Białej Podlaskiej, a wykonawcą P.W. Bialbud Sp. J. Stanisław Lewczuk, Czesław Niczyporuk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama