Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 07:32
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Jakie zmiany w OZE przyniesie przyszły rok?

Resort Środowiska zaproponował reformę ustawy dotyczącą m.in. instalacji fotowoltaicznych. Ma ona za zadanie dostosować polskie prawo do norm Unii Europejskiej. Proponowane zmiany dotyczą prosumentów korzystających z mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Jakie zmiany w OZE przyniesie przyszły rok?

Czego będą dotyczyć zmiany?

Rząd wprowadza zmiany dotyczące rozliczenia nadwyżek  wyprodukowanej z instalacji PV energii. Po wprowadzeniu zmian prawnych jedyną możliwością będzie sprzedaż nadwyżki agregatorom, w ramach tzw. obywatelskich społeczności lokalnych. Nowy system rozliczenia będzie neutralny pod względem korzyści, by obecni i przyszli prosumenci mieli podobne warunki rozliczeń. Założenia zaczną obowiązywać dopiero po wejściu w życie nowelizacji ustawy o OZE. Osoby które zainstalują fotowoltaikę teraz zyskają możliwość bilansowania nadwyżki u operatora, na zasadzie opustu funkcjonującego obecnie, przez kolejne 15 lat. Od przyszłego roku, nadwyżka prądu wytwarzanego przez system fotowoltaiczny, ma być sprzedawana pośrednikom. Jak tłumaczy Rząd, zmiany te są niezbędne, aby dostosować się do unijnych regulacji i uniknąć coraz częściej pojawiających się przeciążeń sieci elektroenergetycznej.

Fotowoltaika - poczekać, czy zainwestować teraz?

Z punktu widzenia prosumenta, korzystniejsze będzie nieodkładanie decyzji o montażu fotowoltaiki. Dlaczego? Z fotowoltaiką możesz oszczędzać na rachunkach za prąd niemal natychmiast po zamontowaniu instalacji i  stajesz się niezależny wobec podwyżek cen prądu. Jeśli zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną i chcesz skrócić czas zwrotu z inwestycji, to idealny moment. W lipcu rozpoczęła się trzecia edycja programu “Mój Prąd” i możliwość składania wniosków o dotacje. Bez wątpienia fotowoltaika w Polsce idzie do przodu, a jej rozwój jest bardzo dynamiczny. Co ciekawe ubiegły rok był najlepszym w historii rozwoju fotowoltaiki w Polsce, moc zainstalowana w PV na koniec ubiegłego roku wyniosła prawie 4MW.  

Opłacalność fotowoltaiki 

Wbrew obawom społeczeństwa, system fotowoltaiczny po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o OZE nadal będzie opłacalny. W obliczu nadchodzących zmian najbardziej opłacalne będzie zwiększenie autokonsumpcji energii. Im więcej energii właściciel fotowoltaiki będzie zużywał na bieżąco tym lepiej. Może przełożyć się to na większe zainteresowanie magazynami energii czy pompami ciepła. Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła to opłacalne rozwiązanie. Fotowoltaika produkuje darmowy i ekologiczny prąd, a pompa ciepła korzysta z energii zgromadzonej w powietrzu lub ziemi do ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń. Połączenie tych dwóch urządzeń jest ekonomiczne, ponieważ wytworzony z fotowoltaiki prąd możemy wykorzystać 1:1 i zwiększyć bieżącą konsumpcję.

Dobrym dla obecnych i przyszłych prosumentów rozwiązaniem jest także inwestycja w magazyn energii, dzięki któremu zyskają:

  • możliwość przechowywania nadwyżek energii - wytworzona w ciągu dnia energia, może zostać wykorzystana wieczorem i w nocy,
  • większą niezależność - połączenie tych dwóch urządzeń to jeszcze większa niezależność od cen prądu czy zmian w prawie dot. rozliczeń,
  • ochronę przed awarią zasilania - w czasie przerwy w dostawie prądu, budynek może być nadal zasilany energią z magazynu energii.

 

Aby skorzystać z obecnie funkcjonującego systemu opustów należy zamontować instalację fotowoltaiczną przed wprowadzeniem w życie nowelizacji ustawy. W związku z rosnącym zainteresowaniem fotowoltaiką i odnawialnymi źródłami energii należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na montaż i wycenę. Trzeba również wziąć pod uwagę czas związany z wymianą licznika - operator ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku w tej sprawie. Sprawdź również więcej informacji na temat opłacalności fotowoltaiki na blogu firmy ColumbusEnergy - posiadającej specjalistów od fotowoltaiki w Białymstoku oraz całym województwie podlaskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama