Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 07:26
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Rowerem przez Podlasie: Spokój, cisza i dzikie krajobrazy

Nie da się ukryć, że nasz region jest niezwykle atrakcyjny turystycznie dzięki dzikim i niebywale pięknym terenom nadbużańskim. Nic więc dziwnego, że aby ułatwić osobom chcącym lepiej je poznać wytyczono szereg szlaków, zarówno pieszych jak i rowerowych. Jednym z nich, oznakowanym kolorem czerwonym, jest Nadbużański Szlak Rowerowy, który swój początek ma w Janowie Podlaskim, a łącznie liczy prawie 300 km. Zapraszamy na wycieczkę!
Rowerem przez Podlasie: Spokój, cisza i dzikie krajobrazy

Autor: fot. Adam Trochimiuk/Archiwum

Jak sama nazwa mówi, szlak biegnie wzdłuż najdzikszej rzeki Europy – Bugu.  Łącznie liczy ok. 288 kilometrów i onakowany jest kolorem czerwonym. Trasę można podzielić na dwa etapy i właśnie tym pierwszym, rozpoczynającym się w Janowie Podlaskim, w sporej części przebiegającym przez powiat bialski, się zajmiemy. 

Wygląda on tak: Janów Podlaski (0 km) – Wygoda (2 km) – Piaski (8 km) – Woroblin (14 km) – Pratulin (22 km) – Krzyczew (27,5 km) – Neple (36 km) – Malowa Góra (38 km) – Koroszczyn (42 km) – Kobylany (46 km) – Lebiedziew (53 km) – Kostomłoty (64 km) – Kodeń (73 km) – Zabłocie (84 km) – Jabłeczna (95 km) – Liszna (102 km) – Sławatycze (105 km) – Kuzawka (108 km) – Hanna (113 km) – Dołhobrody (124 km) – Różanka (133 km) – Suszno (142 km) – Włodawa (146 km). Dla wprawionych w boju rowerzystów trasa jest do pokonania w jeden dzień, jednak warto zaplanować sobie dłuższy wyjazd, by zwiedzić każde miejsce oraz w ciszy i spokoju zachwycić się nietkniętą ludzką ręką nadbużańską przyrodą.

Ostoja dzikiej przyrody

Podróż rozpoczynamy w Janowie Podlaskim, który oprócz słynnej stadniny koni arabskich i Zamku Biskupiego ma do zaoferowania również m.in. grotę wzniesioną z polnego kamienia w 1790 r., która była miejscem rozmyślań i pracownią biskupa Adama Naruszewicza, ojca polskiego klasycyzmu, dziejopisarza i poety. Tradycja podlaska podaje, że tutaj biskup opracowywał tezy do Konstytucji 3-maja, a jego duch nadal ukazuje się w tej okolicy. W Janowie Podlaskim znajdują się też dwa najstarsze dystrybutory paliwa w Polsce, pochodzące z 1928 r. Warto zobaczyć też mural na budynku miejscowego ośrodka kultury, który powstał w hołdzie Ludwikowi Maciągowi, a inspiracją był jego obraz „Ogiery orientalne”.

Przez Wygodę i dalej na wschód trafiamy do rezerwatu przyrody "Łęk Dębowy", tworzącego urokliwy krajobraz otwartych przestrzeni z licznymi naturalnymi zadrzewieniami. Występują tu rzadkie rośliny wodne i błotne, m.in. namulnik brzegowy, jezierza morska oraz ciepłolubne rośliny łąkowe. Przez rezerwat przebiega ścieżka przyrodnicza „Łęgi Nadbużańskie” oznakowana symbolem liścia dębu. Następnie mijamy klimatyczne nadbużańskie wsie – Piaski i Woroblin.

Nie sposób nie wspomnieć o Parku Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu, który rozciąga się na obszarze prawie 300 km2. Teren charakteryzuje się dużą różnorodnością siedlisk – ponad 760 gatunków roślin, w tym 22 objętych ochroną gatunkową i 141 gatunków ptaków w tym wiele rzadkich i ginących. Krajobraz urozmaicają niewysokie, łagodnie zarysowane wzgórza, pozostałości po ostatnim zlodowaceniu.

Dalej kierujmy się w stronę Pratulina. Tutaj warto zobaczyć klasycystyczny kościół pw. św. Piotra i Pawła z XIX w. z relikwiami unitów, kaplicę grobową rodziny Wierusz-Kowalskich, fundamenty cerkwi unickiej na Placu Męczeństwa oraz kopiec, upamiętniający żołnierzy polskich poległych w 1920 r.

Jedziemy dalej do Krzyczewa. Oprócz malowniczo położonego XVII-wiecznego kościółka pw. św. Jerzego (dawna cerkiew unicka pw. Demetriusza Męczennika) z pewnością warto zobaczyć też dwór z początku XIX w., który stoi w pobliżu krawędzi wysokiej na 10 m skarpy, mieszczącej się przy starorzeczu Bugu. Można zobaczyć tu również dwa kurhany „Szwedzkie szańce” oraz stary cmentarz unicki. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 6 lipca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama