Biała Podlaska: Chcą otwarcia w cieniu skrzydeł samolotów

  • 14.07.2021, 09:44
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Chcą otwarcia w cieniu skrzydeł samolotów fot. Krzysztof Chodyka
Sala tradycji lotniczych organizowana przez Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP ma być otwarta we wrześniu. Stowarzyszenie planowało, że uroczystość uświetni przelot samolotów. Okazuje się, że aby tak się stało, trzeba zapłacić lotnikom za paliwo. Nad miastem mogłyby się pojawić SBLim-2, Lim-2 i TS-11 „Iskra”.

Sala na ul. Sidorskiej to część projektu realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego 2020. W tamtym roku mały projekt, złożony przez członków stowarzyszenia, Franciszka Ostrowskiego i Jerzego Trudzika, pod nazwą „Historia Bialskiego Lotnictwa, mural i izba pamięci”, zdobył 1705 głosów, najwięcej w tej kategorii.

Dzięki pozyskanym funduszom na ścianie budynku, w którym powstaje sala tradycji pojawił się mural, obok siedziby stanie jeszcze monument. Nowa siedziba bialskich weteranów lotnictwa ma być otwarta 12 września w Dniu Lotnictwa właśnie. - Projekt ma na celu nie tylko ekspozycję pamiątek, będzie tam też sala audiowizualna, gdzie będziemy prowadzić zajęcia dla młodzieży szkolnej – informował płk. dypl. pil. Wiesław Sokołowski, prezes bialskiego oddziału stowarzyszenia. W czerwcu stowarzyszenie podpisało z Muzeum Południowego Podlasia porozumienie o współpracy, co wzmacnia znaczenie powstającej izby pamięci.

Uroczyste otwarcie zbliża się wielkimi krokami, a tymczasem pojawił się problem, bo lotnicy planowali uświetnić to wydarzenie przelotem samolotów. - Organizatorzy czynią starania o przelot zabytkowych już samolotów SBLim-2, Lim-2 i TS-11 „Iskra”, będących w posiadaniu prywatnych właścicieli – informuje Franciszek Ostrowski, współautor projektu, w ramach którego  powstaje sala tradycji. Dodaje, że właściciele samolotów są chętni, by ich maszyny w uroczystości wzięły udział. - Jednak oczekują finansowej rekompensaty za zużyte paliwo. Tak więc, rozpoczęta zostaje zbiórka pieniędzy na ten cel. Chodzi o zgromadzenie kwoty 12 tys. zł – przyznaje Franciszek Ostrowski.

Bialski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego apeluje do mieszkańców Białej Podlaskiej o wsparcie inicjatywy. Wierzą, że zainteresowanie lotniczą tradycją w Białej Podlaskiej jest znaczne, o czym świadczy liczba głosów oddanych na projekt składany w ubiegłym roku do BO. - Udowodnijmy, że stać nas na przypomnienie wspaniałych tradycji naszego miasta, poprzez przelot samolotów, które tu przez długie lata latały – zagrzewa do włączenia się w inicjatywę członek stowarzyszenia.

Datki można wpłacać na subkonto Oddziału Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP nr 40 8025 0007 0015 8482 2000 0020 w Banku Spółdzielczym, z dopiskiem „Tradycje lotnicze”.

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe