1,5 mld zł dla gmin na mieszkania pod wynajem

  • 14.07.2021, 09:45 (aktualizacja 14.07.2021, 09:53)
  • ---
nowoczesny budynek wielorodzinny
Od 19 stycznia 2021 r. gminy mogą ubiegać się o dodatkowe, bezzwrotne środki finansowe na mieszkalnictwo społeczne. Wnioski należy adresować do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii i składać do Krajowego Zasobu Nieruchomości. To nowa forma wsparcia mieszkalnictwa społecznego, w ramach którego wybudowane zostają nowe mieszkania pod wynajem z niskim czynszem w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

MRPiT na swojej stronie informuje, że ma do rozdysponowania jest 1,5 mld zł z Rządowego Funduszu Rozwoju mieszkalnictwa. Gminy mogą składać wnioski w formie elektronicznej, najlepiej za pośrednictwem ePUAP lub papierowej na adres siedziby KZN w Warszawie. Przyjmowanie wniosków odbywa się w trybie ciągłym – do wyczerpania środków funduszu. Przed złożeniem wniosku do KZN powinien on zostać zatwierdzony przez radę gminy.

Wsparcie na SIM-y

Gmina będzie mogła uzyskać środki na założenie Społecznych Inicjatyw Mieszkalnych lub dołączenie do istniejącego SIM-u bądź TBS-u (Towarzystwa Budownictwa Społecznego). Objęcie udziałów w SIM/TBS musi nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia wypłaty środków pieniężnych na cel wskazany we wniosku. W innym przypadku wsparcie podlega zwrotowi z odsetkami. Pakiet zmian w ustawach wspierających rozwój mieszkalnictwa zakłada powstawanie na terenach gmin SIM-ów, czyli spółek, które w porozumieniu z samorządami wybudują nowe mieszkania przeznaczonych pod wynajem. Będą to mieszkania z niskim czynszem z opcją dojścia do własności. Nowy instrument ma być alternatywą dla osób, które mniej zarabiają i nie stać ich na spłacanie wieloletniego kredytu.

Ile środków gmina będzie mogła otrzymać?

Gmina będzie mogła otrzymać wsparcie jednorazowe w kwocie 3 mln zł na objęcie udziałów w nowym SIM lub 10 procent wartości inwestycji mieszkaniowej w przypadku objęcia nowych udziałów w istniejącym TBS/SIM. Wsparcie będzie można uzyskać na każdą nową inwestycję TBS/SIM. Wypłatę środków będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie dyspozycji KZN, po pozytywnej weryfikacji wniosku. Gmina nie będzie musiała zawierać umowy z BGK ani z KZN. Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa dysponować będzie środkami w wysokości 1,5 mld zł. Funkcjonowanie funduszu zaplanowano do momentu wyczerpania wszystkich środków.

Przypomnijmy, że wdrażany obecnie pakiet mieszkaniowy, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii (MPRiT), zakłada m.in. wyższe finansowe wsparcie budownictwa społecznego i komunalnego oraz łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę, zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawę warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych (SIM) - obecne TBS, możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w SIM, powstanie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa jako wsparcie dla gmin w budowie mieszkań na czas epidemii COVID-19.

---

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe