Biała Podlaska: Trzecie podejście do cen wody

  • 21.07.2021, 09:00
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Trzecie podejście do cen wody fot. Archiwum
W Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Lublinie rozpatrywany jest trzeci już wniosek bialskiej spółki miejskiej Wod-Kan, w sprawie opłat za wodę i ścieki. Decyzje jeszcze nie zapadły,  ale w tym tygodniu planowane jest spotkanie przedstawicieli spółki z przedstawicielami państwowego regulatora stawek wodno-kanalizacyjnych.

7 lipca Bialskie Wodociągi i Kanalizacja Wod-Kan wysłały do Wód Polskich trzeci wniosek z propozycjami nowych stawek za wodę i ścieki w mieście.

Ostatni raz Wody Polskie zatwierdzały wniosek Wod-Kan o podniesienie taryfy opłat za zaopatrzenie w wodę i odprowadzania ścieków w kwietniu 2018 roku. Wówczas zapadły decyzje co do stawek na 3 kolejne lata. Termin ich ważności minął 23 maja, ale od tego czasu nowe taryfy nie weszły w życie, bo wciąż ich nie ma.

Dwa chybione podejścia

Bialska spółka miejska Wod-Kan propozycję cen skierowała do Wód Polskich 22 stycznia. Wynikało z niej, że już w tym roku za wodę mieszkańcy Białej mieliby zapłacić 45,18 proc. więcej niż dotychczas (3,31 zł za m sześc.), natomiast w trzecim roku obowiązywała by taryfa wyższa od obecnej o 57,46 proc. (3,59 zł m sześc.). Ścieki, za które bialczanie płacą obecnie 4,60 zł z VAT, po podwyżce w pierwszym roku miałyby kosztować o 55,63 proc. więcej, a w trzecim roku obowiązywania nowych opłat – o 84,98 proc. więcej za m. sześc. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 20 lipca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wód-Ka CzysTA Wyborowa
Wód-Ka CzysTA Wyborowa 21.07.2021, 15:41
Mam wrażenie, że geniusze z wód-kanu w ogóle, w kalkulacjach ceny przyjmowanych ścieków, nie uwzględniają abonamentu "za rurę" skoro chcą amortyzować instalacje.
Druga sprawa, to przełożenie oszczędności mieszkańców- pożądana, proekologiczna- (na sytuację wód-kanu) spowodowanych powiązaniem opłaty śmieciowej z ilością ścieków (zwracam uwagę, że nie koniecznie zużytej wody, jak się w mediach "sprzedaje" niusy- co ma znaczenie szczególnie w zabudowie jednorodzinnej). Zasadniczo obecnie zrzucenie ścieków kosztuje 9,80 zł za metr sześcienny (4,60 wód-kan + 5,20 opłata śmieciowa), co nie jest ceną niską zważywszy na zarobki mieszkańców dzikiego wschodu, Białej Podlaskiej.

Pozostałe