Covid-19 wyhamował profilaktykę nowotworową. Nawet 98 proc. mniej badań [RAPORT]

  • 22.07.2021, 15:00
  • News4Media
Covid-19 wyhamował profilaktykę nowotworową. Nawet 98 proc. mniej badań… iStock
Narodowy Instytut Onkologii opublikował raport, który przedstawia niepokojącą tendencję dotyczącą profilaktyki nowotworowej oraz leczenia już stwierdzonych przypadków zachorowania. Z powodu pandemii i obawy przed koronawirusem zaniechano diagnozowania u pacjentów znamion realnego zagrożenia.

Mniej wykonywanych badań

Naukowcy przyjrzeli się liczbie pacjentów, którzy korzystali z programu profilaktyki na początku pandemii. Wyniki były zatrważające. Według opracowanego przez NIO raportu, kolonoskopię w kwietniu i maju 2020 r. wykonało o 85 proc. mniej pacjentów niż w analogicznym okresie 2018 r. Taki sam wynik procentowy dotyczy Polek, które w ub.r. nie poddały się cytologii (porównanie z rokiem 2019). Niechlubnym rekordem okazały się jednak badania mammograficzne. Skorzystało z nich aż 94 proc. mniej pacjentek niż w roku 2019.

Mniejsza rozpoznawalność chorób

2020 r. przyniósł również niebagatelny spadek rozpoznawalności zachorowań. W okresie kwiecień / maj wykryto o 26 proc. mniej przypadków nowotworu mniej niż w roku poprzedzającym. Analitycy szacują, że liczba nowych rozpoznań w 2020 r. spadła o ok. 20 proc. Oznacza to, że zdiagnozowano o 1/5 mniej Polaków, niż w roku 2019. Dużą odpowiedzialność ponosiły za to działania związane z pandemią.

„Wydaje się to spowodowane intensywnymi działaniami zapobiegającymi szybkiemu rozprzestrzenianiu się epidemii (np. akcja “Zostań w domu”), lokalnym i globalnym chaosem związanym z naszym zrozumieniem dynamiki rozprzestrzeniania się wirusa, czy też większym niż w późniejszych fazach strachem ludzi przed infekcją SARSCov-2.” – czytamy w publikacji.

Lekarze apelują o wykonywanie badań profilaktycznych

W raporcie NIO specjaliści wskazują, że placówki medyczne są w sposób odpowiedni zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a ryzyko związane z zaniechaniem leczenia przypadków onkologicznych przewyższa prawdopodobieństwo zakażenia się SARS-COV-2.

„Analizy wskazują również, że chorzy na nowotwory nie byli istotnie zagrożeni zachorowaniem na COVID-19, co świadczy o właściwym zabezpieczeniu oddziałów/szpitali onkologicznych. (…) Należy zminimalizować strach ludzi przed pojawieniem się w szpitalu onkologicznym w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia.” – wyjaśniają autorzy raportu.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe