Wisznice: Rolnik chce pozwać państwo polskie

  • 28.07.2021, 09:22
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Wisznice: Rolnik chce pozwać państwo polskie fot. Archiwum
Po naszym artykule, w całym kraju zrobiło się głośno o hodowcy norek amerykańskich z Wisznic, na którego fermie wykryto SARS-COV-2. Służby weterynaryjne wydały decyzję o likwidacji i utylizacji 37 tys. norek wartych 17 mln zł. Rolnik chce za to pozwać państwo polskie. 

Przypomnijmy, próbki od norek z fermy w Wisznicach pobrano 16 czerwca w ramach rutynowych badań kontrolnych zwierząt. Przebadano w ten sposób 20 norek (łącznie 40 wymazów). W przypadku 3 zwierząt uzyskano wyniki dodatnie.

Wirusa wykryto w fermach, w których hodowanych jest ok. 37 tys. norek amerykańskich. Zgodnie z prawem, Inspekcja Weterynaryjna wydała pod koniec czerwca decyzję nakazującą zabicie i zutylizowanie zwierząt. Szkopuł w tym, że rolnikowi nie należy się odszkodowanie, a straty wyliczył na 17 mln zł. W całej Polsce rozgorzała dyskusja na temat. obowiązujących przepisów, które wykluczają hodowców norek z prawa do odszkodowania za likwidację zwierząt w ramach zwalczania chorób zwierzęcych z urzędu. O zmianę przepisów w imieniu hodowców apelują Instytut Gospodarki Rolnej i Polski Przemysł Futrzarski.

Decyzja jest, ale egzekucji nie było

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej Renata Izdebska mówi, że choć służby weterynaryjne wydały decyzję nakazującą zabicie norek, to do poniedziałku 26 lipca hodowca z Wisznic tego nie zrobił. Jego decyzję tłumaczy Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. – Brak wpisania hodowców norek amerykańskich na listę rolników, którym należy się odszkodowanie za uśpienie zwierząt, w myśl ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z urzędu jest dla nich krzywdzące i nie ma zgody hodowców norek na takie traktowanie – podkreśla. A norki z pechowej fermy z Wisznicach są warte 17 mln zł. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 27 lipca

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
DŻony
DŻony 28.07.2021, 23:17
ale wykryto DELTE??? czy dopiero wcześniejszy lajt?
Radomir
Radomir 29.07.2021, 10:01
Wykryto gammę.
sTuleja
sTuleja 28.07.2021, 17:31
Jak mu "ziobrolotek" wylosuje sędziego, to do końca życia komornicy będą ścigali rolnika o zwrot kosztów sądowych.

Pozostałe