Rowerem przez Podlasie: Od zamku biskupów do sanktuarium

  • 01.08.2021, 12:46
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Rowerem przez Podlasie: Od zamku biskupów do sanktuarium fot. Adam Trochimiuk/Archiwum
Kolejna rowerowa trasa, którą opisujemy poprowadzi przez urokliwe okolice Janowa Podlaskiego, Konstantynowa i Leśnej Podlaskiej. Zajrzymy do dawnej cerkwi w Starym Pawłowie, następnie do zabytkowego kościółka w Starym Bublu, później do sielskiego Gnojna. Przejedziemy przez rezerwat „Stary Las” oraz udamy się w miejsce maryjnego kultu i zobaczymy 400-letni Dąb Miłości. Po drodze obejrzymy zachwycające południowopodlaskie krajobrazy oraz przepiękne zabytki architektury.

Nasza kolejna wycieczka początek ma w Janowie Podlaskim i również tutaj się kończy. Liczy ok. 55 kilometrów i przebiega następująco: Janów Podlaski  (0 km) – Stary Pawłów (1 km) – Stary Bubel (8 km) – Gnojno (10 km) – Konstantynów (20 km) – Leśna Podlaska (33 km) – Ossówka (43 km) – Zaborek (51 km) – Janów Podlaski (55 km). Zdecydowana większość trasy przebiega drogami asfaltowymi (95 proc.), a pozostałe 5 proc. stanowią drogi gruntowe. Na odcinku od Janowa Podlaskiego do Gnojna trasa pokrywa się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, a na pozostałej części z Siecią Szlaków Rowerowych Południowego Podlasia.

Natchnienie artystów

Zaczynamy w Janowie Podlaskim. O miejscowości pisaliśmy już nieraz, bo jest o czym. Wieś, będąca siedzibą urzędu gminy, położona jest nad Bugiem i od lat stanowi miejsce wypoczynku turystów z całej Polski. Przepiękne okolice od lat stanowią źródło inspiracji dla wielu artystów. To tutaj tworzyli wynalazca lotni Czesław Tański oraz jego syn, sławny konstruktor samochodowy Tadeusz Tański, tu urodził się wybitny śpiewak operowy Stanisław Kolada. Z miejscowością związani są też współcześni artyści m.in. malarka Sylwia Kalinowska-Lenart, malarz Maciej Falkiewicz, piosenkarka Małgorzata Markiewicz, malarka Mira Kozińska czy piosenkarz Mateusz Łopaciuk. (...)

Drewniane świątynie i bociany

W Starym Pawłowie znajduje się dawna cerkiew unicka, wzniesiona prawdopodobnie XVI w., następnie w tym miejscu została wybudowana drewniana w 1741 r., która to spłonęła w pożarze. W jej miejsce około 1793 r. została odbudowana mała świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, która to w 1875 r. została przejęta przez Rosjan i przemianowana na cerkiew prawosławną. (...)

„Stary Las” i pałac Platerów

Z Bubla udajemy się w stronę Gnojna, gdzie znajduje się murowany kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, wzniesiony w 2. poł. XIX w. jako cerkiew prawosławna.

Następny fragment szlaku prowadzi drogą asfaltową, przebiegającą przez rezerwat przyrody "Stary Las". Znajduje się on w odległości 3 km od Konstantynowa. Zajmuje fragment dużego kompleksu leśnego „Las Konstantynowski” na jego południowym skraju w sąsiedztwie osady leśnej. Przedmiotem ochrony jest tutaj dobrze wykształcony grąd z fragmentami boru mieszanego, z gatunkami dominującymi dębem szypułkowym i sosną zwyczajną w wieku około 130 lat. Rezerwat jest ostoją wielu gatunków ptaków m.in. zięby, rudzika czy drozda śpiewaka. Charakterystyczną cechą jest obecność przedstawiciela gołębiowatych, siniaka, czyli gatunku ściśle związanego ze starymi, dziuplastymi drzewami. Jest to kolejny rezerwat leżący na terenie Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu". (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 27 lipca

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe