Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 12:24
Reklama
Reklama

Podlaskie miejsca kultu: Najstarsza świątynia w mieście

Do jednych z najstarszych kościołów w Białej Podlaskiej należy świątynia pod wezwaniem św. Anny. Murowany kościół powstał w 1597 r., a ufundował go książę Mikołaj Krzysztof Radziwiłł "Sierotka" oraz parafianie. Później do kościoła dobudowano dwie kaplice. Najpierw Różańcową, a następnie Radziwiłłowską. Na szczycie świątyni pod krzyżem widnieje charakterystyczny dla islamu półksiężyc z dwoma gwiazdami. Jest to pamiątka wygranej bitwy pod Wiedniem przez Jana III Sobieskiego w 1683 r. Pomysłodawczynią nietypowej ozdoby była siostra króla – Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa. Księżna chciała w ten sposób zaznaczyć zwycięstwo chrześcijaństwa, w legendarnej walce z Imperium Osmańskim.
Podlaskie miejsca kultu: Najstarsza świątynia w mieście

Autor: fot. Adam Trochimiuk/Archiwum

Świątynia pw. św. Anny w Białej Podlaskiej w pierwszych latach istnienia nazywana była kościołem Matki Bożej i św. Jadwigi, żony księcia Henryka Brodatego, której kult rozpoczął się na Śląsku. Nieznana jest data zmiany wezwania parafii. Prawdopodobnie imię patronki – św. Anny zostało nadane na cześć księżnej Anny z Sanguszków Radziwiłłowej, która była mecenaską kościoła.

Pierwszy budynek o murowanych fundamentach, a drewnianej konstrukcji powstał między latami 1520 i 1525, dzięki fundacji Jerzego Illinicza, marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego. W jego budowę byli zaangażowani parafianie. Początkowo świątynia katolicka została przeistoczona w zbór kalwiński, a kolejno w zbór ariański. Wynikało to z przejścia proboszcza ks. Hieronima Piekarskiego na protestantyzm, który po tym jak pojechał na synod reformowanych, do Brześcia, zaczął głosić nowe nauki. Wsparł go w tym katecheta Jan Falkoniusz, który wspólnie z księdzem zaczął nauczać przekonań Jana Kalwina – protestanckiego teologa. Kolejno obaj propagatorzy kalwinizmu przeszli na arianizm. Działania były ukierunkowane na schlebianie ówczesnemu właścicielowi Białej - Mikołajowi Radziwiłłowi mającemu przydomek Czarny i równocześnie pełniącemu funkcję marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego. Magnat miał w planach rozszerzenie kalwinizmu na całą Litwę. Z katolicyzmu na protestantyzm przeszedł w 1533 r. Początkowo był wyznawcą luteranizmu, ale z czasem zaczął skłaniać się w kierunku kalwinizmu. Protestantyzm chciał również rozpropagować w Koronie. Miał silną pozycję polityczną, m.in. dzięki relacjom z Habsburgami oraz faktowi, iż jego stryjeczna siostra – Barbara Radziwiłłówna została żoną króla Rzeczypospolitej Zygmunta Augusta II.

Nagły pożar świątyni

Nie ma określonej daty pożaru kościoła, ale jak podają historycy spłonął on doszczętnie. Po tym zdarzeniu miejsce odzyskał książę Mikołaj Krzysztof Radziwiłł "Sierotka". Zdecydował o budowie świątyni murowanej, która miała służyć wiernym kościoła rzymskokatolickiego. Mikołaj Krzysztof Radziwiłł "Sierotka" był synem Mikołaja Radziwiłła "Czarnego". Choć wychowywany w kalwinizmie przeszedł w 1567 r. na katolicyzm. Zmiana wyznania była wynikiem podróży do Rzymu, gdzie książę miał okazję poznać cenionego duchownego Giovanniego Francesco Commendone – włoskiego kardynała i późniejszego nuncjusza apostolskiego w Rzeczypospolitej. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 27 lipca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może Pan doktor Halicki wnieść kolejnych kilkaset petycji do ratusza, co z pewnością zapisze się w historii miasta jako społeczna i bezpartyjna działalność obywatelska.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:44Źródło komentarza: Co dalej z obywatelskimi czwartkami bialczan?Autor komentarza: czytTreść komentarza: Dołaczam do Gratulacji, które się sypią ... tak od połowy, a od wielu. Ma Pan Wybór: może. Oby Pan nie musiał musieć. Proszę z uwaga, pochylić się, nad kolejnymi casusami (tylne drzwiczki do Konstytucji, praw obywatela)→ WodyPolskie- ... ... ... zaprzyjaźnieni Szambelani, oraz 2. sprwka: Nakaz zamykania Psa w boksie na noc. Jets prawny nakaz tego, ponoć (nie czytałem Rozporządzenia, nie jestem od tego. Ale Pan, już T A K. Tak pan wybrał i Paba Wybrano : D : Powodzenia życzę.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 09:59Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: ZXTreść komentarza: I dobrze. Najwyzszy czas zakonczyc zielono-platformerskie rzady w tej gminie. Gatulujemy!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:24Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad Gąsiorowski
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama