Międzyrzec Podlaski: Przeżyli wielką grecką przygodę i przeszli prawdziwą szkołę życia

  • 05.08.2021, 12:47
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Międzyrzec Podlaski: Przeżyli wielką grecką przygodę i przeszli prawdziwą…
Dwudziestu pięciu uczniów społeczności szkolnej Zespołu Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim wraz z nauczycielami – Beatą Jaśniak i Beatą Szymańską 5 czerwca powróciło z dwutygodniowych praktyk zawodowych w Grecji. Praktyki zostały realizowane w ramach projektu „Staże zawodowe bez granic” nr 2019-1-PL01-KA102-063143. Młodzież przyswajała umiejętności w greckich zakładach, szkoląc się na techników fryzjerstwa, mechatronika i mechanika. 

Uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli na miejsce praktyk 23 maja tego roku. Pomimo utrzymujących się obostrzeń epidemicznych, po długiej lecz przyjemnej podróży autokarem, trwającej ponad 30 godzin wszyscy cali i zdrowi zameldowali się w Grecji.

Zamieszkali w 4-gwiazdkowym hotelu Olympus Thea w miejscowości Platamonas na Riwierze Olimpijskiej. To właśnie w tym pięknym miejscu przez dwa tygodnie odbywali praktyki na kierunkach: technik mechanik, technik mechatronik i technik usług fryzjerskich. Młodzież od poniedziałku do piątku przyswajała umiejętności praktyczne w okolicznych zakładach usługowych, zgodnych z kierunkiem kształcenia. Ponadto uczestnicy wyjazdu mieli możliwość poznawać Grecję, ludzi, język oraz niezwykłą kulturę i historię tego kraju.

Poznawali kulturę Grecji

Pobyt urozmaicony był bogatą ofertą zajęć kulturalnych i wycieczek krajoznawczych do unikatowych miejsc Riwiery Olimpijskiej. Siódmego dnia pobytu, w niedzielę 30 maja wszyscy uczniowie wzięli udział w całodniowym programie edukacyjno-kulturowym, którego główną częścią była wizyta w Meteorach – miejscu, gdzie w XVI wieku greccy duchowni chrześcijańscy wybudowali klasztory. Zwiedzając jeden z nich, młodzież dowiedziała się, dlaczego zostały wzniesione tak wysoko w górach, kto był ich założycielem oraz jak wygląda życie codzienne w takim klasztorze.

W drodze na Meteory, grupa zatrzymała się w wytwórni ikon w Zindros, gdzie uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób oraz z jakich materiałów są one pisane. Po drodze na górę nie mogło zabraknąć przystanku na punkcie widokowym, gdzie wszyscy mieli czas na sesje fotograficzne, zarówno te grupowe jak i indywidualne. Ostatecznie zmęczeni po całym dniu zwiedzania, ale szczęśliwi i bogatsi o sporo nowych informacji wrócili do hotelu, aby ładować akumulatory na następny dzień pełen wrażeń. Kolejną atrakcją był długi rejs na wyspę Paleo Trikeri. Młodzież na statku spędziła cały dzień, który powiązany był głównie z odpoczynkiem, rozrywką, tańcami, których najbardziej im brakowało. Młodzi ludzie poznali również kroki słynnego tańca Zorby.

Zwiedzali urokliwe miejsca

Poza całodniowymi wyjazdami kulturalno- edukacyjnymi, uczestnicy praktyk korzystali z krótkich kilkugodzinnych wypadów, których celem głównym było zwiedzanie najbliższych miejscowości. Odbyły się krótkie wycieczki: do Litochoro pod górę Olimp, na słynne Wanny Zeusa; do urokliwej miejscowości położonej wysoko w górach o nazwie Stary Panteleimon oraz na zamek i do centrum Platamonas. W piękne słoneczne dni, w wolnych chwilach uczestnicy wyjazdu korzystali zarówno z kąpieli morskich jak i słonecznych, odwiedzając piaszczyste plaże Paralia Panteleimon oraz Pori. Spędzali też czas na basenie przy hotelu.

Jak twierdzą sami uczniowie, każdy dzień spędzony razem w tym miejscu, bliższe poznawanie Grecji oraz wyzwania i zajęcia, które czekały każdego dnia, sprawiły, iż dwutygodniowy pobyt w cudownym śródziemnomorskim klimacie uczynił ten czas niezapomnianym. Niektórzy z nich nie powiedzieli „Do widzenia Hellado”, bo już czekają na możliwość ponownego wyjazdu na zawodowe szkolenia. 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe