Dziś burze, ulewy i podtopienia. Ostrzeżenia również dla naszego regionu

  • 06.08.2021, 10:35
  • News4Media
Dziś burze, ulewy i podtopienia. Ostrzeżenia również dla naszego regionu Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie / IMGW
Po kilku dniach spokojnej aury, żywioły znów dają o sobie znać. W nocy niektóre rejony Polski zostały zdominowane przez obfite deszcze, burze i powodzie.

W powiatach bialskim, radzyńskim, parczewskim i radzyńskim Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia o intensywnych opadach deszczu. Jeśli chodzi o ostrzeżenie hydrologiczne, to możliwe jest wezbranie rzeki Krzny z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Nocne akcje strażaków

Dzisiejszej nocy ze skutkami ulewnych deszczów walczyli mieszkańcy Małopolski. Do walki z żywiołem wyjechało prawie 6 tys. strażaków. Najgorsza sytuacja jest w Krakowie. Tam wylała rzeka Serafa, która przedarła się przez wał powodziowy i zalała m.in. domy i miejscowy szpital. Z podtopieniami zmagają się również mieszkańcy powiatu wielickiego, nowotarskiego oraz oświęcimskiego. Nad Rzeszowem i w okolicach Biłgoraju z kolei przeszły trąby powietrzne, wyrządzając szkody w gospodarstwach domowych i w przestrzeni publicznej.

Nie przestanie padać

W Polsce obowiązują obecnie alerty przed ulewnymi deszczami i burzami. Spokojni mogą być jedynie mieszkańcy zachodniej części kraju. Na wschodzie, w centrum i na południu będzie grzmiało, a ulewy mogą powodować kolejne podtopienia. Wybierając się w Bieszczady, Góry Świętokrzyskie lub do stolicy, trzeba zachować szczególną ostrożność. W Trójmieście konieczne będzie posiadanie parasola.

Najgorzej na południu

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najgorsza sytuacja pogodowa jest na południu kraju. W Rzeszowie, Tarnowie, Nowym Sączu i okolicach prognozowane są alerty III stopnia przed silnym deszczem z burzami. Tam też może występować silny wiatr z towarzyszącymi opadami gradu. Województwa świętokrzyskie, łódzkie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko – mazurskie już teraz objęto II stopniem zagrożenia przed ulewnymi deszczami. Cała wschodnia część Polski zagrożona jest podtopieniami.

Będzie chłodno

Najzimniej dziś w Olsztynie i Suwałkach. Tam termometry wskażą ok. 13 st. C. Najcieplej w Koszalinie i Gorzowie Wlkp., których mieszkańcy mogą spodziewać się ok. 20 st. C. W Warszawie, Toruniu, Białymstoku i Bydgoszczy a także Katowicach i Rzeszowie ok. 15 st. C. W pozostałych rejonach kraju temperatura wyniesie ok. 17 – 18 st. C.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe