Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:36
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Rowerem przez Podlasie: Sanktuarium, cerkwie i przydrożne kapliczki

Kolejny opisany przez nas rowerowy szlak powiedzie urokliwymi okolicami Kodnia i Tucznej. Odwiedzimy najbardziej znane na południowym Podlasiu sanktuarium maryjne, a także dwie przepiękne cerkwie. Po drodze miniemy kilka przydrożnych kapliczek i krzyży, które od lat są nieodłącznym elementem nadbużańskich krajobrazów. Zatem ruszajmy!
Rowerem przez Podlasie: Sanktuarium, cerkwie i przydrożne kapliczki

Autor: fot. Archiwum

Proponowana trasa wycieczki liczy ok. 45 kilometrów i przebiega następująco:  Kodeń (0 km) – Dąbrowica Duża (14 km) – Tuczna (18 km) – Międzyleś (26 km) – Zabłocie (31 km) – Kodeń (44 km). Będzie dobrym rozwiązaniem również dla początkujących rowerzystów, ponieważ wiedzie w znacznej części, bo w aż 93 proc. drogami asfaltowymi, pozostałe 7 proc. stanowią natomiast drogi gruntowe.

Nie ma też przewyższeń, więc nie będzie stanowiła problemu nawet dla najmłodszych cyklistów.  Na odcinku Kodeń – Szostaki trasa pokrywa się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, a na pozostałej części z siecią Szlaków Rowerowych Południowego Podlasia. Jedynie krótki odcinek pomiędzy Zabłociem a Szostakami przebiega poza oznakowanymi szlakami rowerowymi.

Skradziony obraz i kodeńskie specjały

Naszą kolejną rowerową wycieczkę rozpoczynamy w Kodniu. Któż nie zna tej przepięknej, malowniczo położonej nadbużańskiej miejscowości o niezwykle bogatej historii. To tutaj mieści się jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce i to właśnie tutaj 15 sierpnia ściągają tysiące pielgrzymów. Oprócz tego można tu spróbować specjałów kuchni nadbużańskiej, spotkać Pannę Apteczkową, wybrać się na spacer wspaniałymi ogrodami oblatów oraz wyciszyć się w murach kościoła pw. Ducha Świętego  z XVI wieku, a przede wszystkich poznać bogatą historię rodu Sapiehów.  Przypomnijmy więc pokrótce najważniejsze fakty o Kodniu.

Z pewnością miejscowość najbardziej znana jest z Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia i Matki Jedności, mieszczącemu się w bazylice pw. św. Anny, która na przełomie XIX i XX w. pełniła rolę cerkwi prawosławnej. Została wzniesiona w pierwszej poł. XVII w. na zlecenie księcia Mikołaja Sapiehy, w stylu późnego renesansu z unikalnymi cechami lokalnymi, charakteryzującymi wykształcony na tych terenach tzw. renesans lubelski. W ołtarzu głównym bazyliki umieszczono cudowny obraz Matki Bożej Kodeńskiej (zwanej także Matką Bożą Gregoriańską lub Matką Bożą z Guadelupe), któremu Mikołaj Sapieha zawdzięcza uzdrowienie, a który z papieskiej kaplicy książę ukradł za spotkała go ekskomunika. (...)

Przydrożne kapliczki i wiatrak

Przez Choroszczynkę kierujemy się do Dąbrowicy Dużej. Po drodze możemy podziwiać przydrożne kapliczki z przełomu XIX i XX w. Jedna murowana, otynkowana, wzniesiona w XIX/XX w. na planie prostokąta, ma ściany szczytowe z faliście wyciętym szczytem. Otwór wejściowy i okna są zamknięte półkoliście, dach dwuspadowy, kryty dachówką. Wewnątrz znajduje się ludowa rzeźba św. Barbary. Druga kapliczka, drewniana, konstrukcji słupowej, oszalowana, pochodzi z końca XIX w. Otwór wejściowy jest zamknięty łukiem koszowym, a czterospadowy dach kryty blachą, ma w szczycie drewnianą sterczynę. (...)

Zabytkowe cerkwie

Kolejny odcinek trasy przebiega przez Międzylesie i Zabłocie. W obydwu miejscowościach znajdują się pochodzące z początku XX w. cerkwie.

Cerkiew pw. św. Anny w Międzylesiu została wzniesiona z ofiar parafian w 1906-1907 roku. Świątynia została zburzona 14 lipca 1938, w czasie akcji polonizacyjno-rewindykacyjnej wpisującej się w szerszą politykę rewindykacji świątyń. Część wyposażenia cerkwi została zniszczona w czasie burzenia obiektu, ocalone utensylia i ikony przeniesiono do cerkwi w Zabłociu lub do monasteru św. Onufrego w Jabłecznej. Obecną murowaną cerkiew zbudowano w latach 1980-1985, w związku z powrotami na ojcowiznę rodzin wysiedlonych w ramach Akcji „Wisła” (1947) i wznowieniem działalności parafii prawosławnej w Międzylesiu. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 10 sierpnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama