Promują wielki dorobek kulturowy i społeczny swoich mam i babć

  • 23.08.2021, 09:00
  • Anna Chodyka
Promują wielki dorobek kulturowy i społeczny swoich mam i babć fot. Archiwum Członkinie KGW Małaszewicze Duże chętnie uczestniczą w festynach i dożynkach, gdzie prezentują swoje wypieki
Działalność w kołach gospodyń wiejskich, to nie tylko wspólne gotowanie. To przede wszystkim integracja lokalnej społeczności i opieka nad najbardziej potrzebującymi. To także prowadzenie zajęć dla dzieci w ferie i wakacje, odwiedzanie seniorów w mikołajki czy kultywowanie tradycji regionalnych, poprzez odnajdowanie starych przepisów i wprowadzanie ich na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W gminie Terespol takich kół działa aż dziesięć.

Jak wyjaśnia Alina Głuch, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Małaszewiczach Dużych, w stowarzyszeniu jest dziesięć osób, ale już zgłaszają się kolejni chętni.

- Koło powstało oficjalnie dwa lata temu, ale spotykaliśmy się już wcześniej. Udało nam się pozyskać dotację unijną, którą przeznaczyłyśmy na zakup krzeseł i naczyń do świetlicy wiejskiej. W poprzednich latach z tych funduszy urządziłyśmy również zabawę sylwestrową. Członkinie są w wieku od 40 do 65 lat - informuje.

Gospodynie na medal 

Dotychczas panie z Małaszewicz Dużych opiekowały się dzieci w ferie, w czasie których wykonywano ozdoby i pieczono pierniczki. - Organizowałyśmy też zajęcia dla dzieci w wakacje. Przed pandemią organizowałyśmy też potańcówki dla mieszkańców wsi. Często też testowałyśmy przepisy kulinarne. Wtedy każda z członkiń wykonywała daną potrawę i później sprawdzałyśmy, która wyszła najsmaczniejsza. Odbywał się też Dzień Kobiet, w czasie którego to nasi mężowie przygotowywali dla nas poczęstunek i wręczali nam kwiaty - opowiada.

Prócz tego członkinie koła przygotowują na różne wydarzenia kulturalne i sportowe tradycyjne polskie potrawy jak np. bigos. - Już kupiłam produkty potrzebne na malowanie jajek, które mam nadzieję urządzić dla dzieci przed Wielkanocą. W planach mamy urządzenie Dnia Dziecka, zorganizowanie wycieczki oraz zajęć edukacyjnych i artystycznych dla maluchów. W poprzednich latach odbywała się też choinka. Koło aktywnie angażuje się w integrację lokalnego społeczeństwa – podkreśla Alina Głuch. 

Golasy, kakory i cybulniki

Koło w Łobaczewie Małym zostało założone w 2008 r. To najstarsza taka organizacja na terenie gminy Terespol.

- Początkowo działałyśmy jako Koło Aktywnych Kobiet, ale od dwóch lat jesteśmy zarejestrowani w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest osiemnaście pań, najmłodsza ma 21 lat, a najstarsza 76 lat. Naszym główne cele to kultywowanie tradycji ludowej, integracja środowiska lokalnego, a także współpraca z innym organizacjami. Po kilku latach okazało się, że naszą domeną są kulinaria regionalne – mówi przewodnicząca Jolanta Gawryluk.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 17 sierpnia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe