Widzisz modliszkę? Zrób jej zdjęcie

  • 29.08.2021, 10:22
  • News4Media
Widzisz modliszkę? Zrób jej zdjęcie iStock
Wybierając się na weekendowy spacer, możesz spotkać na swojej drodze owada, który w Polsce objęty jest ochroną. Naukowcy apelują, aby pomóc im w obserwacji ekspansji tego gatunku. Wystarczy zrobić zdjęcie.

Badacze przyglądają się modliszce

Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Łódzkim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego zaobserwowali, że spotykana dotychczas bardzo rzadko modliszka, teraz pojawia się na terenie miast znacznie częściej. Najtrudniej spotkać owada na północy kraju. Prof. Agnieszka Soszyńska-Maj, przewodnicząca Łódzkiego Oddziału PTE zauważyła wśród internautów wzmożone zainteresowanie tymi ciepłolubnymi stworzeniami. Korzystając z tego, że łodzianie chętnie dzielą się fotografiami napotkanych modliszek, apeluje o rozpowszechnienie tego trendu.

„(…) Jeżeli ktoś zauważy modliszkę w mieszkaniu, na balkonie, w parku, na łące, na działce, w ogródku - proszę, żeby zrobił zdjęcie (jeśli to możliwe) oraz wpisał miejsce i datę w poście na Facebooku, na stronie Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.” – czytamy w informacji prasowej cytowanej przez Polską Agencję Prasową. Apel skierowany jest w szczególności do mieszkańców Łodzi i okolic. Tam, ze względu na wysokie temperatury oraz popularne w ostatnim czasie łąki kwietne, możliwe jest zwiększenie występowania modliszek. Tamtejsi badacze chcą nawet stworzyć specjalną mapę, która pomoże monitorować rozwój ich populacji w tym rejonie.

Modliszka nie jest groźna

Choć jej wygląd może budzić niepokój, modliszka w żaden sposób nie zagraża człowiekowi. Wbrew powszechnej opinii, rzadkością jest również sytuacja, w której samica pozbawia głowy samca. Owady są charakterystyczne i mogą mierzyć nawet 9 cm. Zakazane jest ich hodowanie, a każda spowodowane wobec nich zagrożenie może zakończyć się ukaraniem, gdyż od 1984 r. są objęte w Polsce ścisłą ochroną. Gatunek ten został również ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako zagrożony wyginięciem.  

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe