Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 06:50
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Gmina Kodeń: Kultywują tradycje rodu Sapiehów

W czasie Jarmarku Sapieżyńskiego, który już tradycyjnie odbył się na Błoniach Kodeńskich można było obejrzeć konne pokazy kaskaderskie, które przyciągnęły liczną publiczność, a także wysłuchać koncertów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Nie zabrakło też przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych, stoisk z rękodziełem i regionalnymi produktami.
Gmina Kodeń: Kultywują tradycje rodu Sapiehów

Autor: fot. Krzysztof Chodyka

Jarmark Sapieżyński rozpoczęła msza święta odprawiona na Kalwarii przy ołtarzu głównym, następnie odbył się przemarsz na Błonia Kodeńskie, po nim nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy. Na początku wystąpił zespół Kresowiak, po koncercie zebrani mogli obejrzeć pokaz kaskaderski na koniach, który w ciągu dnia był prezentowany kilkukrotnie. Kolejno na scenie zaprezentował się Zespół Śpiewaczy Jarzębina z Zabłocia i Włodawiacy z Włodawy. W czasie wydarzenia miał też miejsce ogólnopolski konkurs łucznictwa. Zwieńczeniem imprezy były występy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Publiczność dopisała

- Na Jarmark Sapieżyński przyjechało tysiące osób, z czego bardzo się cieszę. Do głównych atrakcji należą występy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – mówił wójt gminy Kodeń Jerzy Troć. - Spodziewaliśmy się licznej publiczności, obawialiśmy się o pogodę, ale na szczęście dopisała. Organizacja wydarzenia była dużym wyzwaniem logistycznym, gdyż w samym zespole „Śląsk” jest siedemdziesiąt osób. Z kolei zespół Wojska Polskiego liczy ok. osiemdziesiąt osób, a zobowiązaliśmy się zapewnić wszystkim obiad i nocleg. W ubiegłym roku nie mogliśmy zorganizować imprezy, ze względu na pandemię, a pozyskaliśmy 55 tys. zł z Bialskiej Lokalnej Grupy Działania, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Udało nam się przełożyć termin wykorzystania dotacji na ten rok, dlatego dziś odbywa się Podlaskie Lato z Folklorem, równocześnie zorganizowaliśmy Jarmark Sapieżyński z funduszy własnych gminy - mówi wójt Kodnia. 

Rekonstruktorzy i twórcy ludowi

Na wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych, do Kodnia przyjechał m.in. Adam Piwowarski z Mokobodów, który należy do chorągwi husarskiej z Rembertowa w Warszawie. – Jestem w grupie chorążym, cieszę się, że przyjechałem do Kodnia, bo to wspaniała impreza. Ubrałem się w kirys husarski, mam naramienniki, kołpak szlachecki, do tego mam na sobie skórę z wilka. Kiedy husaria jeździła na pola bitew nosiła dla odstraszenia wroga skóry wilków, rysiów, tygrysów, lampartów. Mam też typową szablę husarską i nadziak służący do rozrywania zbroi – opowiada Adam Piwowarski.

Z kolei Regina Redde z Dubeczna, w gminie Hańsk, z powiatu włodawskiego zajmuje się wyszywaniem makatek, na których umieszcza cytaty z dawnych pieśni, gdyż jest też śpiewaczką ludową. Zaczęła wyszywać już wieku 7 lat, a obecnie ma 75 lat.

- Jarmark Sapieżyński był organizowany w czasach, gdy na tych ziemiach panował ród Sapiehów. W 1511 r. król Zygmunt August dał tej rodzinie zgodę na organizację trzech jarmarków w roku. Odbywały się zazwyczaj w czwartek, teraz też w ten dzień w Kodniu ma miejsce targowisko. Jarmark Sapieżyński jest pokłosiem tamtej decyzji króla i nawiązaniem do tradycji. W nowoczesnej formie jest organizowany od 2018 r. i tegoroczna impreza jest trzecią, która odbyła się w tej formie – wyjaśnia na koniec wójt Kodnia Jerzy Troć.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama