Niedzielski jasno o tym, że obostrzenia nie obejmą wszystkich

  • 02.09.2021, 12:00
  • News4Media
Niedzielski jasno o tym, że obostrzenia nie obejmą wszystkich Daniel Gnap/KPRM
Minister zdrowia zdradza rządowe plany. To pierwsza, tak jasna deklaracja w tej materii.

Jeśli zostaną wprowadzone obostrzenia, to osoby zaszczepione nie zostaną nimi objęte.” - powiedział w Polsat News szef resortu zdrowia Adam Niedzielski i dodał, że ci, którzy zabezpieczyli się przeciwko COVID-19, nie mogą ponosić kosztów nieodpowiedzialności innych. To oznacza, że w momencie gdy władza zdecyduje o restrykcjach, wiele osób nie będzie mogło np. pójść do kina czy restauracji. Czy ktoś przyjął preparat, jak mówił minister, mają kontrolować organizatorzy wydarzeń lub właściciele lokali gastronomicznych. „Będą oni mieli prawo sprawdzać paszporty czy certyfikaty covidowe.” – wyjaśnił Niedzielski.

Według wcześniejszych zapowiedzi obostrzenia w Polsce zostaną wprowadzone, gdy dzienna liczba nowych zakażeń wyniesie tysiąc. Obecnie jest to około 350 osób na dobę, a resort zdrowia dodaje, że jest to 50 procent więcej niż tydzień temu. Zakazy mają być wprowadzane regionalnie, możliwe że z podziałem na powiaty. Rząd chce zastosować podobne rozwiązania, jak w poprzednim szczycie pandemicznym. W zależności od skali nowych przypadków, może to być np. ograniczenie limitu osób w kinach czy restauracjach lub całkowite zamknięcie tych miejsc. Mają także wrócić limity osób mogących przemieszczać się komunikacją publiczną.

Trzecia dawka

Jak na razie nie zapadła decyzja, czy w Polsce będzie podawana trzecia dawka szczepionki. Niemniej jednak rząd się do tego przygotowuje. Odpowiedni komunikat może zostać wydany jeszcze w czwartek. Niedzielski zdradził, że kolejną porcje szczepionki mają otrzymać osoby z zaburzeniami odporności. Zostaną o tym poinformowane poprzez wystawienie im e-skierowania. Adam Niedzielski wyjaśniał wcześniej, że kwalifikacja do szczepienia będzie miała charakter indywidualny i konieczna będzie konsultacja lekarska. Jeżeli osoby z grup dopuszczonych do szczepień trzecią dawką nie dostaną e-skierowania, mogą o nie poprosić lekarza.

Według najnowszych danych w Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 18,7 mln mieszkańców.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe