Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:04
Reklama
Reklama

Ludzie z pasją: Moje myśli są jak pociąg

Patrycja Rytel pisze wiersze, rymowanki dzieciom, dorosłym erotyki ze smakiem. Od ponad ośmiu lat należy do Klubu Literackiego Maksyma, gra też w Teatrze Słowa. Do tej pory wcieliła się już w postać Belzebuba, księżnej Luizy i pastuszka. Na co dzień pracuje w Liceum Akademickim przy PSW im. Jana Pawła II.
Ludzie z pasją: Moje myśli są jak pociąg

Autor: fot. archiwum Patrycji Rytel

Pierwsze wiersze zaczęła pisać kiedy miała 11 lat. Był to dla niej sposób na wyrażenie emocji. – Było to dla mnie dziwne, że przychodziły myśli, które potrzebowały być zapisane na papierze. Teraz mam 40 lat, więc w sumie piszę już od lat 30 – wyznaje Patrycja Rytel.

Kiedy ma wenę, musi spisać, co przychodzi do głowy. Wtedy też powstają jej najlepsze utwory. Pod wpływem konkretnej inspiracji, jest w stanie napisać wiersz, nawet w 10 minut. Powodem są zazwyczaj konkretne sytuacje albo ludzie. Tworzy też wiersze i wierszyki okazjonalne, np. na urodziny swoich dzieci. Stara się, co roku dając dzieciom książki z okazji ich święta, wpisywać rymowaną dedykację. Dotyczy ona zawsze konkretnego dziecka i książki. - Kiedy jest to lektura o zawodach, wpis dotyczy tego, co dziecko mogłoby robić w przyszłości, jeśli o zębach, to wiersz też jest o uzębieniu – śmieje się.

Nie musi być już poważna

Bywa, że myśli skupiają się jej wokół pewnego tematu, czego efektem jest wiersz. Taki proces może zająć tydzień, ale też miesiąc lub dłużej. - Nie potrafię pisać na zawołanie, ale moje myśli są jak pociąg, wcześniej czy później, zaczynają jechać we właściwym kierunku - stwierdza. Nie ukrywa, że gdy sięga po swoje wcześniejsze utwory, bywa, że się rumieni ze wstydu. - Dostrzegam niedociągnięcia i niedoskonałość tekstu. Jednak, z każdym rokiem nabieram nowych doświadczeń, co wpływa na jakość mojej poezji. Widzę, że teraz jest we mnie dojrzałość, jeśli chodzi o stronę techniczną - przyznaje. Obecnie swoją poezję adresuje dla dorosłych, ale czasami też dla dzieci.

Był jednak czas, kiedy chciała być bardzo poważna. – Określam ten stan mianem „senspirowska”. Wydawało mi się, że powinnam pisać wzniosłe i poruszające wiersze, w których jest głębia, mimo to w mojej głowie było dużo rymowanek, ale były przykrywane przez inne rzeczy. Po pewnym czasie stwierdziłam, że z rymem mi się lepiej i łatwiej pracuje - wskazuje. Obecnie szybciej znajduje błędy w rymach, dzięki temu jest ich mniej. Gdy wraca do twórczości z przeszłości, to zdarza się, że przerabia dany wiersz, gdyż widzi, że ten czy inny rytm kuleje. - Teraz chodzi mi o to, żeby osoba czytająca mój utwór się uśmiechnęła. Coraz więcej piszę dla dzieci i podoba mi się ten kierunek - podkreśla. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 31 sierpnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama