Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:02
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Stan wyjątkowy na granicy. Sejm nie uchylił rozporządzenia

Prezydent Andrzej Duda na wniosek Rady Ministrów wprowadził stan wyjątkowy na granicy Polski z Białorusią. W obszarze objętym stanem wyjątkowym znalazło się 55 miejscowości powiatu bialskiego. Jak wygląda tam teraz życie codzienne i jakich zasad muszą przestrzegać mieszkańcy tych terenów? Dodajmy, że Sejm podczas wczorajszego posiedzenia nie uchylił rozporządzenia.
Stan wyjątkowy na granicy. Sejm nie uchylił rozporządzenia

31 sierpnia Rada Ministrów złożyła wniosek do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. 2 września prezydent Andrzej Duda wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie, wprowadzając stan wyjątkowy na ok. 3 km w głąb Polski, na długości całej granicy polsko-białoruskiej, czyli ok. 418 km. Dotyczy to 183 przygranicznych miejscowości: 115 na terenie województwa podlaskiego i 68 na terenie województwa lubelskiego.

Stan wyjątkowy na całej granicy

W powiecie bialskim stan wyjątkowy obowiązuje w 55 miejscowościach z gmin: Konstantynów, Janów Podlaski, Rokitno, Zalesie, Terespol, Kodeń i Sławatycze. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, czyli z 2 września. Na razie ma potrwać 30 dni. O tej decyzji poinformował podczas czwartkowej konferencji sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Błażej Spychalski. – Przed chwilą prezydent podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku Rady Ministrów – poinformował Spychalski. – Zgodnie z konstytucją rozporządzenie prezydenta o stanie wyjątkowym musi być poddane dyskusji i głosowaniu w parlamencie. Rozporządzenie zostało wydane na okres 30 dni, wchodzi ono w życie z dniem publikacji. (...)

(...)

Mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyznają, że w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego odczuwają niepokój.

– Policja kontroluje samochody przy wjeździe do miejscowości, choć nie za każdym razem. Zdarzyło mi się być w tych okolicznościach wylegitymowanym dwukrotnie, raz policja nie zareagowała. Mimo tego, że życie toczy się jak dawniej, wzmożone patrole policji i straży granicznej na drogach dojazdowych wzbudzają we mnie pewien niepokój i dyskomfort. Zastanawiam się też, ile czasu potrwa stan wyjątkowy – mówi mieszkaniec Janowa Podlaskiego.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 7 września

W poniedziałek, 6 września, odbyło się posiedzeniu Sejmu, podczas którego posłowie mieli zadecydować, czy rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią uchylą. Po burzliwej dyskusji ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia.

Za uchyleniem rozporządzenia głosowało 168 posłów, przeciw było 247 posłów, a 20 wstrzymało się od głosu.

Przeciwko uchyleniu rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego zagłosowało 225 posłów PiS, 8 posłów Konfederacji, 6 posłów Porozumienia oraz po trzech posłów Kukiz'15 i koła Polskie Sprawy, a także dwóch posłów niezrzeszonych: Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.

Uchylenia stanu wyjątkowego chciało 114 posłów KO, 44 posłów Lewicy, 7 posłów Polski 2050, dwóch niezrzeszonych: Ryszard Galla i Paweł Zalewski oraz poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz.

Od głosu wstrzymało się 20 posłów PSL-Koalicji Polskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ewelina 12.09.2021 17:40
Przyglupy bawia sie nasza wolnoscia! Do czego to doszlo!

M
marian_czajkowski37481 09.09.2021 08:47
Może ktoś napisze o paranoicznym podziale Konstantynowa i Janowa Podlaskiego na Strefy objęte stanem wojennym i strefy "wolne". Odsyłam do portalu WP.pl Niezły materiał dla Waszej Redakcji może????

M
marian_czajkowski37481 08.09.2021 13:25
Witam i pytam dlaczego Konstantynów, który leży 10 km od granicy jest objęty "Strefą stanu wojennego"???

Dżek Strąk Sasin 08.09.2021 17:20
Może dlatego, że Marjany mają w głowach wojnę myśli niespokojnych?

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama