Stan wyjątkowy na granicy. Sejm nie uchylił rozporządzenia

  • 07.09.2021, 09:16
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Stan wyjątkowy na granicy. Sejm nie uchylił rozporządzenia
Prezydent Andrzej Duda na wniosek Rady Ministrów wprowadził stan wyjątkowy na granicy Polski z Białorusią. W obszarze objętym stanem wyjątkowym znalazło się 55 miejscowości powiatu bialskiego. Jak wygląda tam teraz życie codzienne i jakich zasad muszą przestrzegać mieszkańcy tych terenów? Dodajmy, że Sejm podczas wczorajszego posiedzenia nie uchylił rozporządzenia.

31 sierpnia Rada Ministrów złożyła wniosek do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. 2 września prezydent Andrzej Duda wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie, wprowadzając stan wyjątkowy na ok. 3 km w głąb Polski, na długości całej granicy polsko-białoruskiej, czyli ok. 418 km. Dotyczy to 183 przygranicznych miejscowości: 115 na terenie województwa podlaskiego i 68 na terenie województwa lubelskiego.

Stan wyjątkowy na całej granicy

W powiecie bialskim stan wyjątkowy obowiązuje w 55 miejscowościach z gmin: Konstantynów, Janów Podlaski, Rokitno, Zalesie, Terespol, Kodeń i Sławatycze. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, czyli z 2 września. Na razie ma potrwać 30 dni. O tej decyzji poinformował podczas czwartkowej konferencji sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Błażej Spychalski. – Przed chwilą prezydent podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku Rady Ministrów – poinformował Spychalski. – Zgodnie z konstytucją rozporządzenie prezydenta o stanie wyjątkowym musi być poddane dyskusji i głosowaniu w parlamencie. Rozporządzenie zostało wydane na okres 30 dni, wchodzi ono w życie z dniem publikacji. (...)

(...)

Mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyznają, że w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego odczuwają niepokój.

– Policja kontroluje samochody przy wjeździe do miejscowości, choć nie za każdym razem. Zdarzyło mi się być w tych okolicznościach wylegitymowanym dwukrotnie, raz policja nie zareagowała. Mimo tego, że życie toczy się jak dawniej, wzmożone patrole policji i straży granicznej na drogach dojazdowych wzbudzają we mnie pewien niepokój i dyskomfort. Zastanawiam się też, ile czasu potrwa stan wyjątkowy – mówi mieszkaniec Janowa Podlaskiego.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 7 września

W poniedziałek, 6 września, odbyło się posiedzeniu Sejmu, podczas którego posłowie mieli zadecydować, czy rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią uchylą. Po burzliwej dyskusji ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia.

Za uchyleniem rozporządzenia głosowało 168 posłów, przeciw było 247 posłów, a 20 wstrzymało się od głosu.

Przeciwko uchyleniu rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego zagłosowało 225 posłów PiS, 8 posłów Konfederacji, 6 posłów Porozumienia oraz po trzech posłów Kukiz'15 i koła Polskie Sprawy, a także dwóch posłów niezrzeszonych: Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.

Uchylenia stanu wyjątkowego chciało 114 posłów KO, 44 posłów Lewicy, 7 posłów Polski 2050, dwóch niezrzeszonych: Ryszard Galla i Paweł Zalewski oraz poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz.

Od głosu wstrzymało się 20 posłów PSL-Koalicji Polskiej.

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ewelina
Ewelina 12.09.2021, 17:40
Przyglupy bawia sie nasza wolnoscia! Do czego to doszlo!
marian_czajkowski37481
marian_czajkowski37481 09.09.2021, 08:47
Może ktoś napisze o paranoicznym podziale Konstantynowa i Janowa Podlaskiego na Strefy objęte stanem wojennym i strefy "wolne". Odsyłam do portalu WP.pl Niezły materiał dla Waszej Redakcji może????
marian_czajkowski37481
marian_czajkowski37481 08.09.2021, 13:25
Witam i pytam dlaczego Konstantynów, który leży 10 km od granicy jest objęty "Strefą stanu wojennego"???
Dżek Strąk Sasin
Dżek Strąk Sasin 08.09.2021, 17:20
Może dlatego, że Marjany mają w głowach wojnę myśli niespokojnych?

Pozostałe