Biała Podlaska: Podwyżki za wodę i ścieki wciąż niezaakceptowane

  • 08.09.2021, 08:53
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Podwyżki za wodę i ścieki wciąż niezaakceptowane fot. pixabay.com/poglądowe
W dalszym ciągu nie ma zgody Wód Polskich na podwyżki za wodę i ścieki zaproponowane przez miejską spółkę Wod-Kan. Ta wystosowała w lipcu już trzecią kalkulację nowego cennika, ale zdaniem regulatora, kwoty wciąż są za wysokie.

W maju minął termin obowiązywania ustalonych trzy lata wcześniej stawek za wodę i ścieki w Białej Podlaskiej. Od tego czasu powinny obowiązywać nowe (przyjęte na kolejne trzy lata), ale tak nie jest, bo Wod-Kan nie uzyskał akceptacji Wód Polskich dla nowego cennika. Propozycji było już trzy, wszystkie w ocenie WP, za wysokie.

Licytują się od stycznia

Ponieważ termin trwałości ustalonych wcześniej taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków w Białej Podlaskiej mijał 23 maja, miejska spółka Wod-Kam już w styczniu przedstawiła Wodom Polskim nową kalkulację. Wynikało z niej, że już w tym roku za wodę mieszkańcy Białej mieliby zapłacić 45,18 proc. więcej niż dotychczas (3,31 zł za m sześc.), natomiast w trzecim roku obowiązywała by taryfa wyższa od obecnej o 57,46 proc. (3,59 zł m sześc.). Ścieki, za które bialczanie płacą obecnie 4,60 zł z VAT, po podwyżce w pierwszym roku miałyby kosztować o 55,63 proc. więcej, a w trzecim roku obowiązywania nowych opłat – o 84,98 proc. więcej za m. sześc. W marcu spółka wniosła jeszcze korekty do tych stawek, obniżając nieco taryfy, ale Wody Polskie odrzuciły propozycję, która mówiła, że: za wodę opłata w tym roku zaczynała by się od 40,35 proc. podwyżki za m sześc., by w trzecim roku obowiązywania wzrosnąć o 51,75 proc, w porównaniu z obecną ceną wody za m sześc. W przypadku ścieków w pierwszym roku obowiązywania nowej stawki Wod-Kan zaproponował kwotę o 48,59 proc. wyższą od obecnej, a w trzecim roku o 70,19 proc. za m sześc. (...)

Kolejne fiasko

Trzeci wniosek o zaopiniowanie nowych cen za wodę i ścieki na kolejne trzy lata Wod-Kan złożył 9 lipca. Zaproponował następujące stawki taryf: woda - w pierwszym roku obowiązywania 2,62 zł 914,91 proc.), w drugim 2,66 zł (16,67 proc.), w trzecim 2,72 zł (19.30 proc.); ścieki - w pierwszym roku obowiązywania 4,90 zł 15,02 proc.), w drugim 5,04 zł (18,31 proc.), w trzecim 5,19 (21,83 proc.) zł.

23 sierpnia Wody Polskie ustosunkowały się do zaproponowanego cennika. Regulator nie zaakceptował kolejnej propozycji wysuniętej przez bialską spółkę. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 7 września

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Twardziel
Twardziel 08.09.2021, 09:21
Bardzo słusznie. Jak się marnotrawiło kasiorę na wynagrodzenia roznosicieli pączków, to teraz trzeba przyoszczędzić (zacisnąć pasa) a nie podnosić konsumentom ceny o 45%. Zaraz będę płacił za ścieki i śmieci więcej jak wydaję na zakupy i wodę a wypłaty nikt o 45% nie chce mi podnieść.

Pozostałe