Łosice: Na scenie wybrzmiały ponadczasowe treści

  • 09.09.2021, 09:35
  • Joanna Gąska
Łosice: Na scenie wybrzmiały ponadczasowe treści fot. Kamil Sakowski
Tegoroczna jubileuszowa edycja Narodowego Czytania zgromadziła nie tylko amatorów powieści i dramatów epoki modernizmu, ale przede wszystkim tych, dla których świat książek jest fascynujący.

Dramat "Moralność pani Dulskiej" czytano w samym centrum miasta na scenie w parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka. W każdym z trzech aktów poznaliśmy inne odsłony bohaterów w interpretacji czytających aktorów.

W wydarzeniu udział wzięli samorządowcy, księża, uczniowie i nauczyciele oraz przedstawiciele świata kultury i mieszkańcy. Obok rozgrywających się scen prowadzono ożywione rozmowy kuluarowe na tematy społeczne, które wprost wynikały z treści zapisanych przez Zapolską. 

- To fascynujące jak wiele z nich jest wciąż aktualnych po ponad 100 latach od ich napisania. Akcja Narodowego Czytania pozwoliła na nowo odkryć ważność prowadzonych przez pisarkę rozważań egzystencjalno-społecznych, a także zmusiła do refleksji nad czasami w których żyjemy – mówi Renata Pawluczuk, mieszkanka wsi Harachwosty.

Imprezie towarzyszyła wystawa przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Łosicach na której obok różnorodnych wydań dramatu oraz opracowań na temat pisarki i jej twórczości znalazły się również afisze teatralne, oraz fotosy z najgłośniejszych spektakli i filmów, które oparto na kanwie dramatu. Każdy z uczestników i widzów mógł również opieczętować własny egzemplarz lektury pamiątkowym stemplem.

 – Dzisiejszy aktywny udział w czytaniu tego dramatu społecznego zmotywował wielu do ponownej analizy utworu. Mam nadzieję, że przyczyniło się to też do zrozumienia a nawet zmiany niektórych zachowań rodem z Moralności pani Dulskiej – dodaje Anna Czerko, kierowniczka Biblioteki Pedagogicznej w Łosicach.

Organizatorami tegorocznej miejscowej edycji Narodowego Czytania byli: Miasto i Gmina Łosice, Łosicki Dom Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Łosicach, Biblioteka Pedagogiczna im. H. Radlińskiej w Siedlcach Filia w Łosicach. Patronat honorowy objął burmistrz Mariusz Kucewicz.

Kto kogo odegrał:

W rolę Anieli Dulskiej wcieliły się: Ania Jaszczuk, Elżbieta Knapiuk, Joanna Obrępalska, Barbara Wawryniuk. Rolę Felicjana Dulskiego zagrał: Kamil Sakowski. Rolę Zbyszka Dulskiego powierzono: Dawidowi Wolskiemu, Mariuszowi Kucewiczowi, ks kan. Sławomirowi Kapitanowi, Rafałowi Mikiciukowi, Pawłowi Korycińskiemu, Markowi Jerzmanowi, Mariuszowi Stangreciukowi i Cezaremu Chemyczowi. Hesię Dulską odegrały: Gabrysia Obidzińska, Ewa Stecka i Joanna Gąska, Melę Dulską: Aleksandra Koźluk, Dorota Kozłowska, Agata Błażejczuk i Beata Jerzman. W rolę Hanki wcieliły się: Weronika Ilczuk, Agnieszka Wereszczuk i Anna Czerko. Lokatorkę zagrała Joanna Szaniawska. Juliasiewiczową były: Ewa Hornowska, Edyta Liusowiec-Jackowska i Renata Szostek. Do roli Tadrachowaej wybrano Aleksandrę Bartoszuk. Rolę narratora powierzono Mai Częstochowskiej.

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe