Ratownicy Medyczni: Szybka pomoc przy zakrztuszeniu 

  • 10.09.2021, 09:13
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Ratownicy Medyczni - Zakrztuszenie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W kolejnym artykule z cyklu "Ratownicy Medyczni" ratownik Michał Rosiński wyjaśnia, czym jest zakrztuszenie dziecka, jakie są jego przyczyny i jak mu przeciwdziałać. Doradzi też, jak zareagować w takim przypadku.

Pierwsza pomoc wymaga naszej szybkiej reakcji i dokładnej obserwacji. – Zakrztuszenie to sytuacja, w której dochodzi do niecałkowitego zatkania górnych dróg oddechowych. Oddychanie jest wtedy możliwe, ale bardzo utrudnione. Do zakrztuszenia najczęściej dochodzi u dzieci małych, u niemowlaków oraz u osób leżących, dorosłych. Objawami jest zazwyczaj kaszel. Najczęściej świst krtaniowy. Mogą wystąpić odruchy wymiotne i ślinotok – opowiada Michał Rosiński, który pracuje w zawodzie ratownika 17 lat. 

Czym jest zakrztuszenie?

Zakrztuszenie to jedna z najczęstszych sytuacji, które przydarzają się dzieciom, niezależnie od wieku. Przyczyną może być zachłanne jedzenie, połknięcie zabawki lub innego przedmiotu. Należy pamiętać o tym, by nie dawać dziecku pokarmu, którego nie jest w stanie pogryźć, nie zostawiać go samego podczas posiłku, pilnować, by nie biegało z jedzeniem po domu ani nie jadło, oglądając telewizji. Nie należy podawać małym dzieciom tabletek i kupować tylko bezpieczne zabawki, a więc takie, które pozbawione są drobnych, łatwych do połknięcia elementów. Z otoczenia należy wyeliminować np. monety, spinacze i inne artykuły biurowe. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 7 września

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe