Region: Czy grozi nam niebezpieczeństwo?

  • 14.09.2021, 08:00
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Region: Czy grozi nam niebezpieczeństwo?
W minionym tygodniu na mieszkańców przygranicznych miejscowości padł blady strach. W niedzielę 12 września w Internecie został opublikowany niepokojący list. Ostrzega się w nim mieszkańców obwodu brzeskiego przed wyjątkowo szkodliwym promieniowaniem w dniach 13-15 września i zaleca pozostanie w domu. 

W liście czytamy m.in.: "Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Białorusi informuje, że w dniach 13 -15 września 2021 w obwodzie brzeskim planowane są ćwiczenia wojskowe z wykorzystaniem systemów radioelektronicznych i radiotechnicznych. Powyższe działania mogą powodować znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm promieniowania elektromagnetycznego, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców regionu Brześć. Rekomendowane jest (w celu uniknięcia negatywnego wpływu na zdrowie obywateli obwodu brzeskiego) pozostawanie w domu w dniach 13-15 września 2021 r. od 6:00 do 22:00".

Wśród mieszkańców naszych przygranicznych miejscowości zawrzało. – Czy traktować tą informację poważnie, czy jest to "fake news"? Czy dotyczy ona również naszych mieszkańców, czy tylko Brześcia? – takie pytania zadaje na swoim facebookowym profilu radny gminy Terespol Łukasz Dragun, który w tej sprawie próbuje skontaktować się z Ministerstwem Środowiska oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Niepokój o zdrowie, a nawet życie mieszkańców przygranicznych miejscowości podsycany jest brakiem jakichkolwiek oficjalnych informacji. Co więcej, o zagrożenie pytają też mieszkańcy Białej Podlaskiej i innych miejscowości położonych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od granicy. – Jeśli to jest prawda, to każdy się boi, bo już przeżyliśmy Czarnobyl i mamy pozostałości w postaci wielu chorób – pisze jedna z internautek.

O budzący emocje list zapytaliśmy p.o. rzecznika prasowego Komendanta Głównego Straży Granicznej ppor. Annę Michalską. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 14 września

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe