Pod skrzydłami bialskiego lotnictwa

  • 15.09.2021, 08:00
  • Joanna Danielewicz
Pod skrzydłami bialskiego lotnictwa fot. Joanna Danielewicz
Wchodzących do SP nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia, wita od niedawna mural zdobiący główny hol budynku. Upamiętnia bohaterów lotnictwa wojskowego z terenów Białej Podlaskiej. Po jednej jego stronie króluje  TS-11 Iskra, legendarny polski samolot szkolno-treningowy. Po drugiej upamiętnienie lotników związanych z ziemią bialską.

W ubiegłym tygodniu społeczność szkolna zorganizowała uroczystość, na której mural został odsłonięty. - Tą szczególną uroczystością rozpoczynamy obchody 100-lecia naszej szkoły – poinformowała Aleksandra Dopierała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, w skład którego wchodzi SP nr 2.

100 lat tradycji

Szkoła Powszechna nr 2 powstała w 1921 roku i pierwotnie była szkołą dla dziewcząt. Rok później otrzymała imię Królowej Jadwigi. Do 1 września 1939 r. funkcjonowała bez większych zakłóceń w budynku przy ul. Janowskiej. Okres wojenny zaburzył jej rozwój, tak jak cały proces edukacyjny w ówczesnej Polsce. Do siedziby przy ulicy Janowskiej szkoła wróciła w 1944 r. Sześć lat później musiała pożegnać się z ustanowioną na początku jej istnienia patronką, Królową Jadwigą. Nazwa placówki nie odpowiadała bowiem ówczesnym władzom. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 14 września

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe