Biała Podlaska: Generał Hermaszewski otwierał salę tradycji z orłem z Blackpool

  • 14.09.2021, 09:14
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Generał Hermaszewski otwierał salę tradycji z orłem z… fot. Joanna Danielewicz
Na bialskim niebie 12 września znów pojawiły się odrzutowce, bo otwarciu sali tradycji lotniczej towarzyszył między innymi widowiskowy przelot Lim-ów. Wstęgę przecinał gen. bryg. Mirosław Hermaszewski, nasz polski kosmonauta, a do nowo otwartej sali tradycji trafił orzeł z Blackpool – pamiątka po polskich pilotach, przekazana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Sala tradycji lotniczej to finał projektu jaki bialski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w ubiegłym roku złożył do budżetu obywatelskiego. Inicjatywa pod hasłem „Historia Bialskiego Lotnictwa, mural i izba pamięci”, zdobyła 1705 głosów bialczan, najwięcej w swojej kategorii. – Dziś otwieramy tę salę właśnie dzięki mieszkańcom, którzy w ubiegłym roku na ten projekt zagłosowali – mówi mjr Jerzy Trudzik, współtwórca projektu i członek stowarzyszenia lotników seniorów.

Przy okazji poinformował, że tygodnik Skrzydlata Polska nagrodził w tym roku „Błękitnymi skrzydłami” właśnie bialskie stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, za realizację projektu związanego z salą tradycji. - Otrzymaliśmy te nagrodę za kultywowanie tradycji lotniczej i edukację młodzieży – dodał Trudzik.

Uroczyste otwarcie izby tradycji uświetniły swoją obecnością Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych oraz widowiskowy przelot samolotów, w tym Lim 2 i SB Lim-2. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kaplicy wojskowej przy ul. Dokudowskiej. Później odbył się przemarsz ulicami Białej Podlaskiej pod siedzibę sali tradycji przy ul. Sidorskiej. Tu przy wejściu do budynku z lotniczymi pamiątkami stanął monument zbudowany z płatów śmigłowca MI 2, z inskrypcją „Lotnikom Południowego Podlasia 2021”. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 14 września

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Patriot
Patriot 14.09.2021, 12:21
Kilka lat temu zostały opublikowane dokumenty dotyczące współpracy młodego Hermaszewskiego z komunistyczną Wojskową Służbą Wewnętrzną, czyli kontrwywiadem wojskowym PRL. Hermaszewski miał zostać zwerbowany w 1962 r. Przyjął pseudonim „Długi". Hermaszewski został w tamtym czasie wytypowany na informatora przez kontrwywiad Szkół Lotniczych w Radomiu. Istnieje zobowiązanie tegoż pana do współpracy Według dokumentów, agent „Długi" zajmował się m.in. charakteryzowaniem swoich kolegów - podchorążych. Zatem gratuluję w doborze osób zaproszonych. Dziwię się tylko , że nie zaproszono nikogo z generalicji dawnego naszego sojusznika a mianowicie Związku Radzieckiego.. Wprawdzie Marszałek Kulikow nie żyje , ale niższe szarże jak najbardziej.

Pozostałe