Powiat bialski: Na granicy absurdu 

  • 15.09.2021, 08:53
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Powiat bialski: Na granicy absurdu 
Dezorientacja to słowo, które chyba najlepiej oddaje to, co czują mieszkańcy Janowa Podlaskiego i Konstantynowa w związku z tym, że ich miejscowości tylko częściowo lub że w ogóle znajdują się w obszarze objętym stanem wyjątkowym. Jak tłumaczy ministerstwo taki podział był zamierzony, aby stanem wyjątkowym objąć... jak najmniejszą powierzchnię kraju.

2 września na terenie części województw podlaskiego i lubelskiego wzdłuż granicy Polski z Białorusią wprowadzony został stan wyjątkowy. W obszarze znalazło się 55 miejscowości powiatu bialskiego.

Przygraniczny miszmasz

O Konstantynowie i Janowie Podlaskim rozpisywały się w ubiegłym tygodniu ogólnopolskie media, a to za sprawą podziału, jaki w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego został zastosowany na terenie tych miejscowości. Centrum Janowa Podlaskiego jest enklawą w środku strefy obostrzeń. Włączono do niej natomiast okoliczne wsie: Wygodę, Werchliś i Stary Pawłów. Stan wyjątkowy obowiązuje też na terenach obrębu ewidencyjnego „Janów Podlaski Wieś”, który obejmuje tereny w bezpośrednim sąsiedztwie osady i wiele ulic na terenie samego Janowa.

– Jadąc z Białej Podlaskiej do domu, do centrum Janowa, muszę przejechać przez dwie policyjne kontrole, które stacjonują na granicach obszaru objętego stanem wyjątkowym. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że mój dom, choć znajduje się bliżej granicy z Białorusią, stanem wyjątkowym objęty nie jest. Za to np. Zaborek i ulice, które znajdują się bliżej wjazdu do Janowa od strony Białej Podlaskiej, czyli dalej od granicy z Białorusią, stanem wyjątkowym objęte są. To jest jakiś absurd – dziwi się nasza Czytelniczka. – Mimo wszystko nie jest to komfortowe, kiedy czasem jednego dnia jestem kilkukrotnie kontrolowana przez policję, choć nie mieszkam w obszarze objętym stanem wyjątkowym – dodaje. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 14 września

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe