Region: Przedsiębiorcy skarżą się na celników

  • 22.09.2021, 10:05 (aktualizacja 22.09.2021, 10:25)
  • Anna Chodyka
Region: Przedsiębiorcy skarżą się na celników Adam Trochimiuk
Przedsiębiorcy z Białej Podlaskiej i okolic ponownie alarmują, że ich klienci z Białorusi mają w ostatnich kilku tygodniach masowo anulowany dokument TAX FREE pozwalający przewieźć towary przez przejście graniczne bez płacenia podatku VAT. Z kolei Michał Deruś rzecznik Izby Administracji Skarbowej przedstawia dane liczbowe, wskazujące, że większość TAX FREE została zaakceptowana przez funkcjonariuszy KAS w Terespolu.

Przedsiębiorca z Terespola zaznacza, że bywają tygodnie, w których wszystkie TAX FREE są anulowane, ale zdarzają się też dni, w czasie których nie ma ani jednej anulacji. – Uważam, że przepis dotyczący anulowania TAX FREE jest niedoprecyzowany i obecnie zależny od decyzji celników. Zajmuję się sprzedażą produktów z Allegro. Na drugi dzień przepisuję TAX FREE i ten sam towar, który nie był przepuszczony, zostaje przewieziony. Stąd sądzę, że to kwestia wadliwości przepisu – zaznacza. Dodaje, że przez stan wyjątkowy Białorusini nie mogą się zatrzymywać na terenie miasta, więc w ogóle nie robią zakupów. – Obecnie sytuacja jest patowa – podkreśla.


- Chciałem zauważyć, że nie występuje zjawisko „ponownego nasilenia” (cyt.) anulowania dokumentów TAX FREE - mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. - „Ponowne nasilenie”, o którym mowa w piśmie – sugeruje wybiórczość czy cykliczność działań prowadzonych przez funkcjonariuszy KAS, tymczasem działania kontrolne w tym zakresie prowadzone są stale i funkcjonariusze na bieżąco reagują na stwierdzane nieprawidłowości – zaznacza Michał Deruś.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 21 września

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe